Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Forbes zveřejnil žebříček nejbohatších lidí světa, objevili se v něm Rihanna i devatenáctiletý Kevin David Lehmann

Letošní žebříček obsahuje 2668 miliardářů, což je o 87 méně než minulý rok. Za poklesem stojí pandemie koronaviru i válka na Ukrajině.

Pro začátek pár statistik. V žebříčku nejbohatších lidí světa:

  • je jmění v hodnotě 12,7 bilionů dolarů, což je o 400 miliard dolarů méně než vloni
  • se nejvíce propadli ruští miliardáři, kterých je letos o 34 méně, a čínští miliardáři, kterých ubylo až 87
  • se objevilo 236 nováčků, včetně vůbec prvních miliardářů původem z Barbadosu, Bulharska či Estonska
  • se umístilo 12 lidí pod 30 let
  • vede v počtu miliardářů už tradičně USA, kam se řadí Elon Musk i Jeff Bezos, dva nejbohatší lidé planety
  • se v první pětce umístili: Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault, Bill Gates a Warren Buffett
  • je celkem 9 Čechů v čele s Renátou Kellnerovou

Kevin David Lehmann, 19 let

Nejmladší miliardář na světě, teprve devatenáctiletý Kevin David Lehmann, je dědicem německého řetězce Drogerie Markt. Jeho majetek má hodnotu 2,4 miliardy dolarů, což je oproti loňskému roku výrazný pokles. I přesto ale vede žebříček 30 nejmladších miliardářů.

Alexandra a Katharina Andresen, 25 a 26 let

Pětadvacetiletá Alexandra je norskou dědičkou holdingové společnosti Ferd, kterou nyní vlastní spolu se svou sestrou Katharinou. Obě se letos vešly mezi prvních 6 miliardářů pod 30 let a jejich jmění dohromady dělá 2,6 miliardy dolarů. Alexandra přitom stihla být nejmladší miliardářkou světa 3 roky po sobě.

Stanley Tang a Andy Fang, oba 29 let

Stanley Tang je spoluzakladatelem společnosti DoorDash pro objednávání jídla. Sídlí v San Franciscu a je největší společností svého druhu v USA. Majetek Stanleyho Tanga se pohybuje kolem 1,2 miliardy dolarů. Hned za ním se k mladým miliardářům zařadil i Andy Fang, druhý ze zakladatelů aplikace, jehož jmění dosahuje 1,1 miliardy dolarů.

Kanye West, 44 let

Ye v posledních několika týdnech tvoří titulky všech magazínů, a ne zrovna pozitivně. Může mu to být ale jedno, v žebříčku se umístil na 1513. místě a oproti minulému roku si tak o 200 pozic polepšil. Jeho majetek v hodnotě 2 miliard dolarů tvoří spolupráce Yeezy s Adidasem i partnerství s GAP.

Rihanna, 34 let

Letošní žebříček obsahuje také vůbec první miliardářku původem z Barbadosu. Ano, jedná se o Riri. Její jmění má celkovou hodnotu 1,7 miliardy dolarů a tvoří ho především kosmetická značka Fenty Beauty. V žebříčku se Rihanna ve svých 34 letech umístila na 1729. místě.

Zdroj: Profimedia

Jay-Z, 52 let

První miliardář z oblasti hip-hopu se v žebříčku umístil na 2076. místě. Jeho majetek v hodnotě 1,4 miliardy dolarů tvoří nejen jeho nahrávací společnost Roc Nation, ale také jeho vlastní šampaňské.