Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co je no-contact a co (ne)dělat, když ho ex prolomí?

Přerušení komunikace s ex je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se vyrovnat s rozchodem. Co ale dělat, když no-contact poruší?

Rozchody bolí. Víme to všichni a je jedno, jestli se jednalo o několikaletý vztah, nebo románek, co trval pár měsíců. Nechat odejít člověka, kterému jsme plně důvěřovali, nechali ho nahlédnout do svého nitra a ukázali mu sebe v té nejvíc raw podobě, je pro mnohé bolavou a emocionálně náročnou záležitostí.

Pocity smutku, vzteku, bezmoci, zrady i lítosti jsou po rozchodu přirozené a jednoduše se může stát, že nám bude bývalý*á partner*ka chybět, ať už byl důvod k rozchodu jakýkoliv. Pak je podle odborníků na vztahy nejlepším řešením udržovat no-contact. Co to vůbec je, proč je nápomocný a co (ne)dělat, když ho ex poruší?

Nový Zéland nabízí mladým psychologickou pomoc, aby překonali rozchod

@martinastrel

No-contact pravidlo

Pravidlo no-contactu znamená, že po rozchodu přerušíme s ex veškerou komunikaci, ať už se jedná o telefonování, psaní nebo setkávání se. Díky tomu získáme dostatek času na zpracování svých emocí, urovnání myšlenek a překonání prvotní bolesti. Zároveň se také vyhneme pokušením se do vztahu zpět vrátit.

„Kromě zákazu přímého kontaktu s předchozím partnerem nebo partnerkou znamená no-contact také nesledovat společné přátele a neshromažďovat jakoukoli formu informace o jejich životě,“ uvádí Leanna Stockard, licencovaná manželská a rodinná terapeutka ze společnosti LifeStance Health. Takže ne, scrollování na jejich Instagramu a stalkování na sockách is not a way to heal yourself!

Nová social media aplikace chce léčit osamělost. Co je ID by amo?

@honza_vhrlk

Co (ne)dělat, když ex poruší no-contact?

Je přirozené mít potřebu své*mu ex napsat. Přece jen jsme byli zvyklí sdílet s nimi svůj život, pocity i emoce. Takový krok by ale mohl vést k tomu, že náročné emoce, které po rozchodu prožíváme, se nijak nezmírní a my jejich překonání jen oddálíme. Proto je lepší si vést například deník, do kterého můžeme své myšlenky zaznamenávat, nebo se třeba svěřit kamarádům či kamarádkám a své pocity sdílet místo toho s nimi.

Vzal/a by sis pilulku, díky které zapomeneš na svého/svou ex?

@adelakutilova

Pokud ale no-contact poruší náš ex, je jen na nás, jakým způsobem se rozhodneme takovou situaci vyřešit. Neměli bychom ale přecházet k závěru, že se k nám chce vrátit a že je náš vztah zachráněn – rozešli jsme se přece z určitého důvodu, a ten důvod nezmizel.

Pokud tedy ex přeruší no-contact:

  • můžeme nijak neodpovídat (ano, i žádná odpověď je validní odpověď, záleží totiž jen na nás)
  • měli bychom myslet na to, proč jsme se rozešli
  • naše odpověď by neměla být přehnaně excited
  • buďme zdvořilí, ale nerozvíjejme konverzaci dál
  • dejme najevo, že potřebujeme prostor pro zpracování svých emocí
  • do what feels right for YOU!