Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Vzal/a by sis pilulku, díky které zapomeneš na svého/svou ex?

Nová studie zjistila, že užívání betablokátoru spolu s „rekonsolidační terapií“ tě zbaví vzpomínek na tvého/tvou toxic ex!

Kdyby ti někdo nabídnul prášek, díky kterému zapomeneš na svého/svou ex a váš nepodařený vztah, vzal/a by sis ho? Jestli je tvá odpověď ano, dávej pozor, možná tuhle šanci dostaneš v reálném životě! 

Studie publikovaná v Journal of Affective Disorders se snažila pomoct těm, kteří trpí poruchou přizpůsobení. To je stav, který může nastat v důsledku reakce na závažnou životní změnu nebo událost, například právě bolestivý rozchod.

Samozřejmě skoro každý z nás by byl z rozchodu smutný, takže se hned nediagnostikuj s poruchou přizpůsobení. 🤣 Ta se opravdu týká jen jedinců, kterým bolest zasahuje do každodenního života. Příznaky mohou být: nespavost, deprese, potíže se soustředěním, sebepoškozování, nebo dokonce sebevražedné myšlenky. Takovou diagnózu může vyslovit pouze odborník.

Pro účely studie vědci požádali jedince trpící touto poruchou, aby si vybavili traumatické vzpomínky na svůj rozchod nebo vztah a napsali je na papír. Před tím, než jim vědci dali lék propranolol (ze třídy betablokátorů), měli účastníci tyto vzpomínky přečíst nahlas a vědci pozorovali, jak se u toho chovají, zda se například potí, chvějí atd.

Poté se stejné myšlence věnovali s užitím léků. Říká se tomu reconsolidation therapy. Jde o proces vycházející z neurovědy, který tvrdí, že je třeba za pomoci propranololu a odborníka vyvolávanou vzpomínku znovu uložit do dlouhodobé paměti. Právě tento proces vede ke zhoršenému, a hlavně méně emocionálnímu vzpomínání na tvůj traumatický zážitek. 

Je to efektivní? 

Jestli tato metoda může fungovat i na zlomená srdíčka, vyzkoušel doktor Brunet. Výsledky jeho studie byly pozitivní. Z 55 testovaných subjektů 48 dokončilo dříve zmíněnou terapii a 35 lidí uvedlo, že zaznamenalo zlepšení svého stavu po dobu nejméně čtyř měsíců po sezení. 

Co to pro nás znamená do budoucnosti?

Už žádné myšlenky a trápení se nad našimi ex! Ne, teď vážně, i když se zdá, že je tohle super zpráva, máme menší problém.

Existuje riziko, že by se tato terapie mohla předepisovat nadměrně, toho by poté mohly využít velké farmaceutické společnosti a propranolol běžně prodávat.

To by vedlo k tomu, že by se lidé snažili zablokovat vzpomínky i na lidi, co je maximálně tak vyghostili, a ne na ty, co jim způsobili závažnou psychickou újmu. 

No nic, dokud ti tvoji ex nezpůsobují vážné duševní problémy, budeš se muset srovnat jen s klišé větou, že čas vše zahojí. I am sorry.❤️‍🩹