Ve školství dojde v roce 2024 k mnoha změnám. Adepti na studium na středních školách budou například moci nově podat až tři přihlášky. Školství se navíc dočká vyššího rozpočtu a pedagogům se zvýší platy.
V rámci plánovaných změn v přijímacím procesu na střední školy se chystá řada novinek, které mají zjednodušit a urychlit celý systém. Uchazeči budou mít méně času na podání přihlášek, nově do 20. února místo do 1. března. Důvodem je snaha o rychlejší a efektivnější průběh přijímacího procesu.
Jaké další změny se chystají?
Ministerstvo školství (MŠMT) má dále v plánu zavést nová pravidla, která mají brzdit nekontrolovaný nárůst počtu učitelů a dalšího personálu na školách. Tato opatření by měla vstoupit v platnost od ledna 2024, a to s možností přidělení grantů školám, které by tato změna mohla zasáhnout negativně. Podrobnosti ohledně těchto úprav zatím zůstávají předmětem diskuzí.
Ministr školství Mikuláš Bek ze Strany STAN zdůraznil, že cílem těchto opatření není snižovat počet učitelů a pedagogického personálu, ale spíše stanovit jasnou hranici pro jejich přírůstek. Ministr tak reaguje na výrazný roční nárůst poptávky po pedagogických pozicích, což bylo zaznamenáno v minulých letech. Tento nárůst se zdá neúměrný vzhledem k počtu žáků na jednoho učitele v porovnání s vyspělými zeměmi.
Bek také poukázal na významné zvýšení rozpočtu pro školství v minulých letech, což zahrnovalo nejen růst platů učitelů, ale také růst počtu pedagogických pracovníků. Výrazný nárůst učitelských pozic vedl k tomu, že se snížil počet žáků na učitele. Zatímco v průměru v zemích OECD připadá na jednoho učitele třináct žáků, v Česku je to pouze deset.