Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Přijímačky: Jak se efektivně připravit

Nervy, stres, nejistota, zmatek. Jsou tohle slova, co se ti vybaví, když se řekne přijímačky? Nemusí to tak být! Tyhle věci pomohly mně, abych se dostala na svou vysněnou školu, a věřím, že pomůžou i tobě!

Podmínky příjetí

Zjisti si, jaké konkrétní podmínky musíš splnit, aby ses na svou vysněnou školu dostal/a. Můžou to být Scio testy, ústní pohovor, portfolium tvé vlastní práce. Čím dříve budeš vědět, co se od tebe očekává, tím dříve si budeš schopný/á naplánovat jednotlivé kroky přípravy.

Informace o přijímačkách dnes bez problému najdeš na webu dané univerzity, na sociálních sítích nebo třeba na eventech, jako je veletrh vysokých škol, či na akcích, které univerzity samy pořádají.

Plánuj!

Plánovaní je klíčové nejen pro zvládnutí přijímaček, ale celýho koloběhu, který tě na jaře čeká. Maturita – státní i ústní, přijímačky (někdy i vícekolové) – tohle všechno je náročný na psychiku a na time management. Rozplánuj si proto učení na maturitu i přijímačky.

Zdroj: Pinterest


Pokud se ti stane, že přijímačky a maturitu budeš mít den po sobě, zkus se zeptat učitelů, zda by ti třeba ústní část maturity nemohli přesunout, popřípadě zda si nemůžeš s někým den a dobu zkoušení vyměnit. Když profesorům vysvětlíš, že se nechceš flákat, ale je to pro tebe důležitý v rámci přípravy na vejšku, věřím, že to pochopí. Já jsem to tak udělala, byla jsem tak daleko víc v klidu a měla jsem čas trochu vydechnout.

Najdi si spojence

Tohle jsem psala už v článku o veřejných a soukromých vejškách. A platí to i pro přijímačky a přípravu na ně. Na Facebooku většinou existují skupiny uchazečů, kde si můžeš předávat tipy a doporučení nebo třeba zjistit, že na tom jsou ostatní stejně jako ty a taky jsou nervózní.

Den D

No a jak zvládnout samotný den zkoušky? Zaprvé, jdi spát včas. Neuč se dlouho do noci, ničemu už to nepomůže, další den budeš akorát totálně down a bude se ti špatně soustředit. Ráno zkus alespoň něco sníst, i když budeš mít žaludek na vodě. Kafe tě sice nakopne, ale fakt to nestačí.

Zdroj: Pinterest


Přijď včas, klidně i o půl hodiny dřív, než začíná samotná zkouška. Posluchárny, kde se přijímačky píšou, bývají často v komplexu budov univerzity nebo fakulty. Může chvíli trvat, než se zorientuješ.
Rozhodně zapomeň na taháky a nepovolené pomůcky, to fakt nemá cenu riskovat, a když tě přistihnou, budeš akorát za blbce.

Ptej se

Není ti cokoliv jasné? Zeptej se! Ostatních uchazečů na ve FB skupině, lidí, kteří na škole studují, studijních referentů, kohokoliv! Žádná otázka není hloupá a může pro tebe být zásadní v tom, jak se na přijímačky připravíš a jak následně uspěješ.

A co se stane, když to nevyjde?

Upřímně? Vůbec nic. Mám za sebou neúspěšný přijímačky na bakaláře, na který jsem dřela jak kůň, a nakonec jsem se stejně nedostala. I to se občas bohužel může stát, ale neznamená to konec světa! Vždycky existují alternativní možnosti, ať už je to jiná škola, nultý ročník, nebo třeba gap year, během kterýho můžeš vyjet do zahraničí a zlepšit se v jazyce!
Je spooousta lidí, co přijímačky udělá až na druhý, ale klidně i třetí pokus, takže nevěš hlavu!