Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Přijímací zkoušky a maturity rozbouřily lidi na sítích. Co si o nich myslí odborníci a studenti?

Studenti základních škol za sebou mají přijímací zkoušky na střední školy a studenti posledních ročníků středních škol právě absolvují maturitní zkoušky. Oba testy organizuje Centrum pro zjišťování výsledků (Cermat), který letošní podobou zkoušek rozbouřil celý internet. Co si o tom myslí odborníci a studenti?

Cermat má již několik let na starosti zajišťování přijímacích zkoušek na všechny typy středních škol. Společnost má pod křídly také maturitní zkoušky, a to konkrétně didaktické testy a slohové práce. Cermat ale za podobu zkoušek schytává velké množství kritiky jak od studentů, tak jejich rodičů, pedagogů i odborníků na školství. Proč? A co je podle odborníků špatně?

Maturitní guide: Jak si vybrat povinnou četbu?

by @_kajina

Mají všichni studenti stejnou šanci na úspěch?

Největším problémem většiny lidí, kteří zkoušky od Cermatu kritizují, je, že ne všichni mají stejnou šanci na úspěch. Mnoho odborníků, včetně bývalého ministra školství Roberta Plagy a analytika společnosti EDUin Jana Zemana, tvrdí, že zkoušky nejsou tak úplně spravedlivé. Mají totiž diskriminovat studenty z méně zámožných rodin a stejně tak studenty, jejichž rodiče je nemotivují ke vzdělávání.

Odborníci se shodují na tom, že u přijímacích zkoušek od Cermatu hraje velkou roli doučování. To si ale mnoho rodin nemůže dovolit a studenti pak zaostávají za ostatními a mají menší šanci na úspěch u zkoušky. Dalším problémem je také to, že se v testech objevuje látka, jež není v učebních plánech školy. Studenti tak musí do přípravy na zkoušky obětovat více volného času a diskriminováni jsou pak i jedinci s více mimoškolními aktivitami.

Zdroj: Unsplash

Ohledně zkoušek se rozčilují i studenti

Co se týká přijímacích zkoušek, nervy na pochodu mají i studenti, kteří je musí absolvovat. Zejména letošní deváťáci to navíc měli velmi těžké, jelikož se jedná o velmi silné ročníky a počet míst na středních školách je jen omezený. Mnoho z nich se tak nepřihlásilo na školy, na které původně chtěli. Jednoduše chtěli mít jistotu, že se alespoň někam dostanou.

Moc mě baví matematika a chtěla jsem se hlásit na gymnázium, které je v Praze na matematiku nejlepší. Jelikož je tenhle rok ale velký převis studentů, tak se všichni bojíme, abychom se vůbec někam dostali. I já jsem proto zvolila radši lehčí gymnázium a střední odbornou školu, abych měla tu jistotu.
Natálie z devátého ročníku FZŠ Mezi školami

Co bych chtěla vědět, než jsem dělala maturitu – realistická edice

by @adelakutilova

Měly by být testy od Cermatu nahrazeny?

Odborníci z neziskové organizace EDUin již dlouhodobě poukazují na to, že každá škola by si měla dělat své vlastní maturity i přijímací testy. Vláda v roce 2020 schválila Strategii vzdělávání 2030+ a jedním z jejich důležitých cílů je snižování nerovností ve vzdělávání. To však podle organizace testy od Cermatu nedělají, ba naopak.

Podle ředitele EDUinu Miroslava Hřebeckého by se přijímací řízení mělo vrátit do rukou jednotlivých středních škol tak, aby si je každá instituce mohla určit podle sebe. Hřebecký by však stále zanechal školám možnost využívat testy od Cermatu, pokud budou chtít, stejně jako tomu bylo již dříve.

Co si myslíš o Cermatu a jednotných zkouškách ty?