Chorvatsko splnilo striktní kritéria na přijetí eura. Česko by aktuálně do eurozóny vstoupit nemohlo, ani kdyby chtělo, jelikož kritéria nesplňuje. Jaké jsou výhody a nevýhody eura a co by pro nás jeho přijetí znamenalo?
V současné době je v Evropské unii 27 států a 8 z nich není v eurozóně = jednotném měnovém systému používajícím euro. Dánsko je ze zákona vyňato z povinnosti přijmout euro. Všechny ostatní země EU musí do eurozóny vstoupit po splnění tzv. „konvergenčních kritérií". Země však mají právo splnění kritérií eurozóny odložit, a tím oddálit i samotné přijetí eura.
16. června 2022 potvrdila Euroskupina pozitivní konvergenční hodnocení Chorvatska, přičemž souhlasila s tím, že Chorvatsko splnilo všechna konvergenční kritéria požadovaná pro vstup do eurozóny, a navrhla, aby Chorvatsko zavedlo euro od 1. ledna 2023.
V Chorvatsku se budou od září ceny zobrazovat nejen v kunách, ale i v eurech, aby si občani zvykli na přechod na euro.
Jak už bylo řečeno, chce-li být některý stát EU členem eurozóny, musí splnit určité podmínky. Jedná se o ekonomická a právní kritéria, která byla v roce 1992 dohodnuta v Maastrichtské smlouvě a jsou známa rovněž jako „maastrichtská kritéria“.
Zda daná kritéria stát splňuje, či nikoli pak společně posoudí Evropská komise a Evropská centrální banka. Po vyhodnocení pokroku, kterého stát při plnění konvergenčních kritérií dosáhl, vydá Komise i ECB zprávu. Ta se poté musí ratifikovat v Radě ECOFIN po konzultaci s Evropským parlamentem a Evropskou radou.
Hodnocení konvergenčních kritérií zemí se posuzují každé dva roky. Aktuálně je Česko ale nesplňuje kvůli vysoké inflaci.
Existují čtyři kritéria ekonomické konvergence:
(Zdroj: consilium.europa.eu, ec.europa.eu, zavedenieura.cz)