Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Všichni Češi už reálně chudnou. Nižší mzdu má kvůli započtení inflace téměř 95 % zaměstnanců

Za první kvartál roku 2022 stoupaly platy. A to o více než 7 %, což není málo, a lidé tak mohou pojmout pocit, že bohatnou. Realita je bohužel jiná. Po započtení 11% inflace, si můžeme koupit méně zboží a služeb. Podle analytiků bude podobná situace pokračovat celý letošní rok. 

Růst mezd jednoduše nepokryje inflaci

Zde proti nám stojí jednoduchá matematika: průměrný růst platů zaměstnanců nepokryje meziroční inflaci. V prvním čtvrtletí se snížila mzda 94 % všech zaměstnanců. Polepšilo si jen přibližně 115 tisíc zaměstnanců, asi 3 % ze všech. Pocházejí především ze segmentu finančnictví, pojišťovnictví a trhu s nemovitostmi. Praktickou zajímavostí je také to, že zdražování dopadá na každého člověka jinak. V některých ojedinělých případech může být i ve výši 30 %. 

Připravme se na nejhorší 

Aktuálně se jedná o největší pokles reálných mezd od roku 1998. Analytici se shodují na tom, že se tento fakt brzy promítne do spotřeby domácností a na výkonu ekonomiky jako celku. Průměrná mzda v České republice v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 % na 37 929 Kč. Po započtení inflace ale měsíční výdělek ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesá o 3,6 %. Nejvíce mzdy klesly v sektorech zdravotnictví, sociální péče, vzdělávání a ve státní sféře. Pracovníci ve finančním segmentu si polepšili o 4,2 %. Nic se nezměnilo pro zaměstnance v sektoru ubytování, stravování a pohostinství. Analytici odhadují, že tento negativní trend se udrží do roku 2023.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.