Ve středu 11. 5. se potvrdily spekulace o zvolení nového guvernéra ČNB. Prezidentem Milošem Zemanem byl jmenován současný člen bankovní rady Aleš Michl. Jak se změna v čele ČNB projeví v praxi a na jaký typ vedení české ekonomiky se můžeme připravit? Pojďme si to stručně a jasně rozebrat.
Rozhodně velká změna oproti dosavadnímu vedení ČNB. Aleš Michl je nyní už bývalý člen bankovní rady, ekonom a také bravurní řečník, rétor a takříkajíc bavič. Jeho alma mater je VŠE, kde má titul inženýra a také navazující PhD. z oboru Finance, Monetary Policy.
Vzdělání nabýval také na The Wharton School a The London School of Economics and Political Science. Pracoval mimo jiné téměř 10 let jako CIO (Chief Investment Officer) v Raiffeisenbank a na ministerstvu financí. Tři roky také dělal externího poradce ministrovi financí, kterým byl v letech 2013 – 2017 Andrej Babiš.
Jestřábi jsou ve finanční hantýrce centrální bankéři, kteří obezřetně hlídají inflaci, a to i za cenu vyšších úrokových sazeb a dražších peněz. Holubice se pak říká těm, co preferují rozkvět, ekonomický růst, nízkou nezaměstnanost a levné peníze.
Právě o pomyslné holubice nyní půjde. Doposud v české monetární politice převažoval ten dravější z dvou opeřenců, jestřáb. Michl však jestřábem dozajista není a jedním z jeho úkolů, jakožto guvernéra, bude obsadit tři místa v sedmičlenné bankovní radě. „Celkem zůstávají ve hře další tři místa z celkové sedmičlenné bankovní rady. Pokud by i ta byla obsazena holubičími radními, tak by se jednalo o změnu ve směřování měnové politiky,“ připomíná analytik někdejší Michlovy „domovské“ Raiffeisenbank David Vagenknecht pro deník E15.
Trhy zaznamenaly zvolení nového guvernéra České národní banky především pádem koruny. Koruna oslabila o téměř 50 haléřů – přibližně 2 %. Vzhledem ke zvolení nového guvernéra se také očekává změna celé monetární politiky, mění se také výhledy dlouhodobých úrokových sazeb. Na grafu je vidět pohyb koruny ihned od středečního rána, kdy byla novinka oficiálně potvrzena.