Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Budeš mít svého AI dvojníka? Startupy na tom už pracují

Taky tě nebaví chodit na online meetingy a odpovídat na emaily? Neboj, brzo si možná budeš moct vytvořit digitální dvojče, které za tebe bude dělat nudné pracovní povinnosti.

Startupy už s digitálními klony pracují

I když je cílem umělé inteligence nám pomáhat být produktivnější a zbavit nás různých rutinních činností, v poslední době její vývoj připomíná spíš dystopické filmy, ve kterých AI lidstvo úplně ovládne. Jestli máš taky takový pocit, tak poslední development v oblasti klonů tě ho rozhodně nezbaví.

AI softwary už nejsou jenom o chatbotech nebo generátorech textu a vizuálů. Snaží se také napodobit člověka, proto vídáme řadu deepfaků nebo třeba kompletně digitální K-pop skupiny. Startupy teď přicházejí s novou technologií, která tě má napodopit natolik věrně, aby tvůj klon mohl chodit za tebe i na pracovní meetingy.

AI terapie a chatboti: budoucnost psychologické pomoci, nebo risk?

@magdacizek

Touchcast posílá dvojníka mluvit s investory

Mezi průkopníky takzvaných digitálních dvojčat patří firmy Touchcast a Synthesia. Zakladatel Touchcastu Edo Segal svého klona vysílá na meetingy běžně a nejedná se o jen tak nějakého dvojníka. Segal 2.0 vypadá i zní realisticky, má zmáknutá jeho gesta a ke generování odpovědí využívá prezentace, online obsah nebo různé dokumenty.

Investoři mohou s mým dvojčetem mluvit, jak dlouho chtějí, a klást mu libovolné otázky. Díky digitálnímu dvojčeti si můžete dovolit současně vést nespočet rozhovorů s mnoha investory.
- Edo Segal
Segalův digitální dvojník, zdroj: Touchcast

Kratší pracovní týden?

Stejnou technologii chce využít i CEO Zoomu Eric Yuan, jehož firma pracuje na vlastním digital twin softwaru. Ten bude mít za úkol tě naklonovat a zatímco ty se budeš věnovat práci, tvoje dvojče za tebe bude chodit na porady, kontrolovat emaily nebo odpovídat na zprávy a zbaví tě tak otravných ale potřebných činností, bez kterých se v práci neobejdeš. Podle Yuana bychom tak ideálně mohli dosáhnout i kratšího pracovního týdne.

Proč musíme pracovat pět dní v týdnu? V budoucnu by to mohly být čtyři nebo tři dny. Proč netrávit více času s rodinou? Proč se nezaměřit na kreativnější věci, které vám vrátí váš čas, vrátí komunitě a společnosti pomoc druhým, že? Dnes to nemůžeme dělat proto, že každý den je nabitý, pět dní v týdnu. Je to nuda.
- Eric Yuan pro The Verge

Tenhle vývoj samozřejmě vzbuzuje i pochybnosti a obavy. Když nebudeme chodit na meetingy, jak budeme vědět, co se na nich odehrálo? Budou mít některé pozice vůbec smysl, když na ně můžeme jednoduše vyslat dva klony, kteří si budou povídat mezi sebou? Co když se dopustí chyb, které budou mít vážné následky? Nemluvě o regulacích, které pravděpodobně na začátku nebudou existovat v dostatečné míře - jakým způsobem se bude kontrolovat používání klonů? A nezaslouží si náhodou zaměstnanci, kteří všechnu práci dělají osobně vyšší kompezaci?

Ztráta soukromí a pracovních pozic nebo boj proti změně klimatu. Co všechno můžeme v budoucnu očekávat od umělé inteligence?

@_00_3_12

Early beginnings

Startup Synthesia podle svých slov zavádí restrikce ohledně obsahu, který budou oživatelé klonů moct tvořit, technologie digitálních dvojčat je nicméně pořád v plenkách a nedá se přesně říct, jak bude fungovat a kdo všechno ji bude moct používat a hlavně jaké bude mít budoucí následky.

Umělá inteligence dokáže předpovědět riziko úmrtí na infarkt nebo mrtvici na základě jediného rentgenového snímku

@eevelka

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.