Carrie, It, The Shining nebo Řbitov zviřátek. Král hororu Stephen King za svůj život napsal celou škálu děl a probrat se jimi ti nějakou tu chvíli potrvá. Naštěstí máš tenhle very helpful guide.
Stephen King se narodil v americkém Portlandu v roce 1947. K dráze spisovatele tíhnul už jako dítě – ve dvanácti letech vydával se svým bratrem malé noviny Dave's rag, které i za malou částku prodávali. Pořádně si ale k řemeslu našlápnul na střední škole, kdy psal a vydával povídky v různých časopisech. Svoje začátky detailně popisuje v knize O psaní.
King je nejznámější pro svoje hororové romány, ale píše i sci-fi, fantasy, detektivky a věnoval se hojně i žurnalistice. Za svoje dílo si vysloužil několik cen, včetně několika cen Brama Stokera, nebo cenu Hugo. Knihy vydává i pod pseudonymem Richard Bachman.
Pokud si někdy dáš za cíl přečíst úplně všechno, co kdy King napsal, strávíš u toho celý život, a pokud jsi takhle invested, tenhle guide nepotřebuješ. Pro moje víc povrchově interested peeps tu mám kompletní přehled všech základních děl, které by ti v knihovně neměla chybět.
Carrie je Kingův první román a dost možná nejikoničtější, proto je tu jasně na prvním místě. Vypráví o Carrie White, kterou matka vychovává ve striktní víře v Boha, a ve škole je tak za outsidera. Má ale telekinetické schopnosti, díky kterým se tak může pomstit všem, kteří jí kdy ublížili.
Příběh byl několikrát zfilmován.
Cue in the memes! Osvícení je stejně iconic jako Carrie a filmovou verzi známe všichni. Stanley Kubrick si s filmem vyhrál do detailu stejně jako King s knihou a pokud tě příběh bavil, nezapomeň si přečíst i pokračování Doctor Sleep.
Řbitov zviřátek šel do kin před pár lety a pokud tě film zaujal, knížka na tom bude stejně. Vypráví o rodině Creedových, kteří se přestěhují do starého domu v Maine a rychle zjistí, že v blízkém lese se skrývá něco děsivého. Klasický spooky příběh, který se ti bude hodit na podzimní a zimní čtení.
Kdo neviděl To, jakoby nežil, right? Tenhle příběh rozhodně začal the clown scare a není divu proč. Klauni v kanálech jsou terrifying stejně jako délka knížky a ač k ní má řada lidí spoustu výhrad, jedná se o jednu z klasik, která by tě neměla minout.
Thriller z věznice Cold Mountain o Johnu Coffeym stoprocentně znáš z filmového zpracování. Odsouzený za vraždu dvou dětí John čeká, až projde takzvanou Zelenou mílí – chodbou natřenou na zeleno, která vede do místnosti s elektrickým křeslem.
Ať už jsi viděl*a Simpsonovi ve filmu, nebo tu jednu scénu s krávou, koncept s kupolí určitě znáš a pochází právě z téhle Kingovy knihy.
Knihu O psaní: Memoáry o řemesle jsem četla jako školní assignment a byl to zajímavý vhled do práce spisovatele a do poměrně složitých začátků, se kterými se řada autorů může potýkat.
King v ní popisuje svoje dospívání a první pokusy o psaní, včetně obcházení časopisů a redakcí se snahou prodat jim svoje díla a vydělat peníze na živobytí. Vrací se ale i k úspěchu s románem Carrie, který ho vyslal na hvězdnou dráhu jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů vůbec.
Pseudonym začal king využívat v roce 1977 a skoro deset let skrýval, že je jeho. Psát pod ním začal především, aby byl schopný vydávat více knih během jednoho roku.
Pod pseudonymem napsal například knihy Rage, The Long Walk, Roadwork, The Running Man nebo Blaze.