Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bookclub: Jak číst knihy Neila Gaimana?

Koralína, Dobrá znamení, The Sandman nebo Američtí bohové. Král noktruna Neil Gaiman má pod palcem celou řadu knih a probrat se jimi člověku zabere nemálo času. Naštěstí máš tenhle very helpful guide.

Bookclub: Jak číst knihy Brandona Sandersona?

@_00_3_12

Kdo je Neil Gaiman?

Neil Gaiman se narodil v Anglii v roce 1960 do rodiny s polsko-židovskými kořeny, od devadesátých let ale žije v Americe. Jak už to tak bývá, ke knihám tíhnul už od mala a první příběh, který kdy četl, byl Pán prstenů. Píše především fantasy a sci-fi, které má jasný gotický nádech a je často plné hřbitovů, duchů, podsvětí, starých bohů a věcí, kterých jsme se báli jako děti. Nejvíce ho proslavila Koralína a komiksový Sandman.

Řada Neilových příběhů je založená na dětské fantazii a určená je pro širokou škálu čtenářů. Nejedná se o klasické epické fantasy jako u Sandersona nebo u Tolkiena, ale o komornější osudy a postavy, které ale mají vždy řadu vrstev – jsou tak srozumitelné pro děti i pro dospělé, kteří si v tom najdou to svoje.

Kde začít číst?

Koralína

Koralína je jednoduše must a read a must watch. Jedná se o už kultovní příběh malé Koralíny, která objeví svět za tajnými dveřmi, který je úplným opakem toho jejího. Kniha byla úspěšně převedená i do filmové podoby a jedná se o jedno z těch děl, které promlouvá jak k dětem, tak k dospělým.

Dobrá znamení

Dobrá znamení jsou dneska už jednoduše ikonická. Gaiman je napsal se svým kamarádem a kolegou Terrym Pratchettem a po Terryho smrti se kniha také dočkala adaptace v podobě seriálu, kde si hlavní role střihli Michael Sheen a David Tennant. Je to kouzelné cozy čtení, které nadchne i ty, co fantasy moc nečtou.

Books to movies adaptace: The good, the bad and the ugly

@_00_3_12

Graveyard book

Graveyard book je jedna z mých nejoblíbenějších knížek především díky postavám a krásné atmosféře. Skoro celá se odehrává na hřbitově, který je hrozně cozy a i jako čtenář se v něm budeš cítit mnohem bezpečněji než v okolním světe. Ideální čtení na Spooktober.

Oceán na konci cesty

Oceán na konci cesty je unikátní knížka, kterou si doporučuju pořídit v edici, kterou vydalo v roce 2020 Argo. Ta obsahuje ilustrace od Elsie Hurst, které jsou nádherné, a knížka je tak perfektní i vizuálně.

Bookclub: Jak číst knihy Ursuly K. Le Guin?

@_00_3_12

Kam dál?

Gaimana proslavila především série The Sandman, což je jeden z nejúspěšnějších komiksů pro dospělé všech dob, který získal i prestižní cenu World Fantasy Award. Pro comic lovers je tak ideální. Pokud jsi into adult fairytales, bude se ti líbit Stardust, který byl i zfilmovaný a nejde si ho nezamilovat. Povídkových sbírek má Gaiman taky několik, zkusit můžeš například Kouř a zrcadla, Křehké věci nebo M Is for Magic.

Would you prefer some TV?

Celá řada Gaimanových děl byla převedená do nějaké audiovizuální podoby, takže pokud nejsi největší čtenář, můžeš si alespoň udělat movie night s těmito příběhy: 👇

  • Maska zrcadla (film, Gaiman napsal scénář)
  • Hvězdný prach (film)
  • Neverwhere (seriál)
  • Neil Gaiman's Likely Stories (čtyřdílná minisérie na motivy čtyř povídek Neila Gaimana)
  • Američtí bohové (seriál)
  • Good Omens (seriál)
  • Koralína (film)
  • The Sandman (seriál)

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.