Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bookclub: Jak číst knihy Leigh Bardugo?

Shadow and Bone, Six of Crows, Hell Bent nebo Ninth House – probrat se dílem gothic královny Leigh Bardugo ti nějakou tu chvíli potrvá. Naštěstí máš tenhle very helpful guide.

Bookclub: Jak číst knihy Terryho Pratchetta?

by @_00_3_12

Kdo je Leigh Bardugo?

Leigh Bardugo je americká spisovatelka, která se narodila v Jeruzalémě, ale vyrůstala v LA. Na univerzitě v Yale vystudovala angličtinu a jako velká řada spisovatelů pracovala v médiích a dělala copywritera. Tuhle kariéru ale opustila po smrti svého otce a chvíli se živila jako make-up artistka, než začala psát svou první sérii, která ji nakonec vyšvihla mezi nejprodávanější autorky young-adult fantasy. K úspěchu jí bezpochyby pomohlo i to, že byla hodně aktivní na Tumblru v jeho nejikoničtějších dnech. Kromě toho taky Bardugo zpívala ve skupině Captain Automatic. Většina jejích děl je zasazená do fiktivního světa – Grishaverse.

Fun fact: Bardugo trpí osteonekrózou a občas musí při chůzi používat hůl, což inspirovalo postavu Kaze ze Six of Crows.

Kde začít číst: Grishaverse edition

Její nejpopulárnější série se odehrávají v jednom světě, který je silně inspirovaný ruskou a slovanskou kulturou, legendami a jazykem, za což si Bardugo zasloužila i určitou kritiku – ne protože zobrazuje zrovna Rusko nebo Slovany, ale spíše kvůli ne úplně přesnému využití jazyka. Řada čtenářů ji ale za výběr slovanského prostředí chválí, protože ho přeci jenom nevídáme v knihách tak často.

Six of Crows

Dvoudílná série Six of Crows sice není první, kterou Bardugo napsala, ani se chronologicky neodehrává jako první, ale pokud s autorkou teprve začínáš, moc ti doporučuju přečíst Six of Crows nejdřív. Já jsem to tak udělala neúmyslně a zážitek jsem měla ze všech jejích knih mnohem lepší.

Six of Crows jako první kniha ze série totiž funguje skvěle i jako standalone a v moři young-adult fantasy je opravdu jedinečná – jak postavami a příběhem, tak prostředím. Oproti její prvotině je navíc mnohem kvalitnější a zajímavější, takže tě pozitivně nastartuje na zbytek knížek.

Díly:

  • Six of Crows
  • Crooked Kingdom

Books to movies adaptace: The good, the bad and the ugly PART 2

by @_00_3_12

Shadow and Bone

Shadow and Bone je to, díky čemu se Bardugo vůbec proslavila, a proto tu nesmí chybět. Je to klasická YA z doby okolo roku 2012, kdy vycházely knihy a série jako The Fault In Our Stars, Divergence, Padlí andělé, Selekce nebo Mortal Instruments – tedy poměrně easy příběh s jasným schématem a mírně otravnými hlavními postavami, kterým vždycky učaruje ten vysoký, tmavovlasý bad guy.

Shadow and Bone tak můžeš brát spíš jako doplňkový materiál k celkovému Grishaverse světu, Six of Crows a navazující King of Scars, čímž ale nemyslím, že je to úplný trash. Six of Crows je v porovnání jen prostě mnohem lepší.

Díly:

  • Shadow and Bone 
  • Siege and Storm 
  • Ruin and Rising 

King of Scars

Duologie King of Scars časově a dějově navazuje na Shadow and Bone a Six of Crows, proto dává největší smysl ji přečíst hned po nich. Jako hlavní postavy využívá některé z vedlejších postav předchozích knih a zásadním způsobem rozšiřuje celý Grishaverse svět.

Největší saving grace téhle série pro mě byly především postavy, could not care about the story tho. Obě knihy ale obsahují důležitý lore, který by ti jinak chyběl.

Díly:

  • King of Scars 
  • Rule of Wolves 

Bookclub: Jak číst knihy Neila Gaimana?

by @_00_3_12

Kam dál?

Lucky you, you got options. V poslední době Bardugo vydala duologii Ninth House a Hell Bent, což je adult dark fantasy, která je inspirovaná univerzitou v Yale, kde studovala. Ideální na tvůj dark academia podzim.

Pokud si pak chceš rozšířit knowledge o Grishaverse univerzu, bude se ti hodit extra materiál, který série doprovází: The Language of Thorns, The Lives of Saints a grafický román Demon in the Wood.

Bookclub: Jak číst knihy Sary J. Maas?

by @_00_3_12

Kromě zmíněných Bardugo napsala i dva standalone romány Wonder Woman: Warbringer a The Familiar a taky řadu povídek.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.