Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Knížky, které letí na booktoku

Blíží se léto a ty nemáš co číst? Nezoufej – tyhle knížky letí na booktoku, tak proč nestrávit prázdniny s některými z nich?

Knižní TikTok je asi můj neoblíbenější subžánr TikToku. Miluju, když mi lidi ukazují svoje estetický knihovny a knížky, mám pak vždycky chuť vyrabovat vlastní knihovnu a přečíst ten milion titulů, kterej mi tam jen tak smutně leží. Booktok je taky super v tom, že neustále nabízí něco novýho, takže tvůj reading list nikdy nebude prázdný. Tohle jsou příběhy, který i po několika měsících pořád letí na booktoku a jen tak ho asi neopustí.

Disclaimer: Ne všechny knížky jsem četla, ale u těch, který přečtený mám, dostaneš jako bonus můj unsolicited, neprofesionální a čistě subjektivní opinion.💚

Priory of the Orange tree

Autor: Samantha Shannon

Tohle byla první knížka, kterou jsem letos přečetla and what a great start. Je tam všechno – úžasnej worldbuilding, dobrý postavy, tajemství, romance, draci, prostě splněnej sen. Pokud je Hra o trůny OG epická fantasy, Priory of the Orange tree je její teen dcera. Má to svoje stylistický mouchy, ale nic co by se nedalo odpustit.

Also: It's gay.

Dance of Thieves

Autor: Mary E. Pearson

K tomuhle mám jediný: let this book die. Booktok mi to prodal jako enemies to lovers modlu s krásnou obálkou, takže jsem byla sold in seconds. Nicméně v knížce není snad jediná postava, která by měla alespoň minimální charakter a hlavní dvojice je mírně řečeno napřesdržku. A aby toho nebylo málo, žádný enemies se taky nekonali. Něco na tý knížce ale musí být, protože ještě pořád se mi na FYP objevují videa, která Dance of thieves vychvalují až do nebes. (Warning: Tohle není jedno z nich.)

Grisha

Autor: Leigh Bardugo 

Celá Grisha ještě pořád frčí na TikToku nejspíš i díky úspěšné netflixovské adaptaci. Sérii jsem přečetla kompletně se vším všudy a je to jedna z mých nejoblíbenějších YA fantasy sérií vůbec. Moc se mi na ní líbí, že jde v průběhu čtení vidět autorčino zlepšení – Shadow and Bone trilogie je takovej lepší Wattpad (nicméně oddychovka dobrá) a Six of Crows je už literární masterpiece, o kterém se doufám budou učit naše děti. Chef's kiss.

V jakém pořadí číst Grishu:

 • Shadow and Bone
 • Siege and Storm
 • Ruin and Rising
 • Six of Crows
 • Crooked Kingdom
 • King of Scars
 • Rule of Wolves
 • The language of Thorn + další extra materiály

Moje rada: Pokud se ti nechce číst všechno, přečti si alespoň Six of Crows. Funguje i jako standalone (pokud ti nevadí clifhangery) a bez zbytku přežiješ.

Iron Widow

Autor: Xiran Jay Zhao

Tahle knížka perfektně ukazuje sílu TikToku. Bez něj bych totiž netušila, že Xiran vůbec existuje, a neměla bych tak tuhle knížku na listu. A fantasy booktok se jí stále nechce pustit. Je to YA fantasy, kterou spousta lidí popisuje jako mix mezi Pacific Rim a Handmaid's Tale od Atwoodové. Podle mě dost crazy mix, takže se těším, až si ji konečně přečtu.

Cokoliv od Colleen Hooover

Colleen na TikToku jede hodně. Nějakou knížku od ní vidím snad každý druhý den a to ani tenhle žánr nevyhledávám. Colleen píše především Young Adult a romantické romány. Podle mě ideální na léto. A pokud nevíš, kde začít, mrkni na TikTok. 👇

The Midnight Library

Autor: Matt Haig

Tahle knížka má na booktoku dost rozdílný reakce. Lidi ji buď milují, nebo nenávidí, asi podobně jako Dance of Thieves. Nicméně znám pár lidí, co ji četlo, a ohlasy jsou víceméně pozitivní. Příběh vypráví o dívce, která se ocitne v Půlnoční knihovně, kde jí knihy umožní si vyzkoušet různé životy, které by mohla žít, kdyby udělala jiná rozhodnutí.

Honorable mentions:

 • The Seven Husbands of Evelyn Hugo (T. J. Reid)
 • The Invisible Life of Addie LaRue (V.E. Schwab)
 • The House in the Cerulean Sea (T.J. Klune) 
 • The Night Circus (Erin Morgenstern)
 • Red, White & Royal Blue (Casey McQuiston) 

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.