Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Black History Month je připomínkou toho, že boj za rovnější a spravedlivější společnost zdaleka není u konce

Únor je měsícem oslav černošské historie. Nejedná se ale o pouhé historické ohlédnutí, ba naopak. Připomíná nám, že společné úsilí a odhodlání mohou přinést lepší budoucnost.

Spolu s příchodem února začal pro mnoho zemí na světě takzvaný Black History Month, každoroční oslava afroamerického přínosu, bojů i vítězství v historii. Slouží jako celospolečenská připomínka role, kterou černoši pro náš svět a kulturu v minulosti i v současnosti sehráli a nadále sehrávají.

Počátky oslav Black History Month sahají k historikovi a pedagogovi Carteru G. Woodsonovi, narozenému v roce 1875 v americké Virginii. Ten si během svých studií uvědomoval nedostatek Afroameričanů v národních učebních osnovách a v roce 1915 založil Asociaci pro studium života a historie černochů.

Carter G. Woodson. Zdroj: Indepdendent

Ve snaze zviditelnit více příběhů Afroameričanů založil Woodson v roce 1926 první Týden černošské historie. Ten byl načasovaný na únor tak, aby se shodoval s narozeninami prezidenta Abrahama Lincolna a Fredricka Douglasse. Oba muži byli totiž pro Američany symboly svobody.

Koncem 60. let 20. století se Týden černošské historie postupně rozrostl v měsíční oslavy a v roce 1976 rozšířil tehdejší americký prezident Gerald Ford připomínání afroamerických přínosů na celý měsíc. Právě ten se dodnes slaví po celém světě, i když trochu jinými způsoby, než v minulosti.

V 21. století je Black History Month příležitostí nejen pro oslavy, ale také vzdělávání a historickou reflexi. Nabízí seznámení s příběhy a zkušenostmi černochů, přičemž nezapomíná ani na otroctví nebo segregaci. Nejrůznější instituty, muzea a další platformy připravují výstavy i přednášky, kterých se může zúčastnit každý. Nejedná se ale o pouhé historické ohlédnutí.

Mohlo by se zdát, že jsou v roce 2024 práva narovnána a že se systémová segregace příliš neobjevuje, opak je ale pravdou. Zhruba osm z deseti černošských Američanů tvrdí, že se osobně setkali s diskriminací kvůli své rase nebo etnické příslušnosti, a většina z nich také tvrdí, že diskriminace je hlavním důvodem, proč se mnoho černochů nemůže v dnešní společnosti výrazněji prosadit.

Univerzity ve Spojených státech už nebudou moci v rámci affirmative action zvýhodňovat menšiny. Jaké to bude mít důsledky?

@eevelka

Nejedná se ale jen o problém ve Spojených státech. Podle nedávného průzkumu Agentury EU pro základní práva se téměř polovina lidí afrického původu v Evropské unii v každodenním životě setkává s rasismem a diskriminací, což je nárůst oproti roku 2016. Rasistické obtěžování je také běžné, a to zejména u mladých lidí. Black History Month je proto mimo jiné i připomínkou toho, že boj za rovnější a spravedlivější společnost zdaleka není u konce, a že společné úsilí a odhodlání mohou přinést lepší budoucnost.

Black History Month je každoročně také oslavován v jiném duchu - téma vybírá Asociace pro studium života a historie černochů, založená právě Woodsonem. Letošní téma zní Afroameričané a umění, a tak se pojďme rovnou podívat na jejich nedávné úspěchy v roce 2024!

Supreme Court bude mít první afroamerickou soudkyni

@martinastrel

Super Bowl Halftime Show

O letošní Halftime Show na Superbowlu se jen před pár dny postaral černošský rapper Usher. Jeho vystoupení bylo ale mimo jiné také oslavou jižanské černošské kultury jako celku. Usher totiž naznačil souvislosti vystoupení v předvečer dne hry, který se konal v rámci Black History Months. „Je to pro mě zásadní věc," řekl v rozhovoru pro Good Morning America.

Loňský Super Bowl byl pak tím nejvíce černošským, a to z mnoha důvodů. Jen jeho začátek byl doprovázen černošskou hymnou Lift Every Voice and Sing, tentokrát v podání Sheryl Lee Ralph.

Nominace na Oscara

Letošní nominace na Oscara jsou rekordní, co se v počtu afroamerických herců a hereček týče. Za svůj mimořádný přínos filmovému odvětví mohou už 11. března získat ocenění třeba Danielle Brooks, Colman Domingo, Jeffrey Wright, Sterling K. Brown nebo Da’Vine Joy Randolph!

Golden Globes

Zlatým glóbům letos dominalovi asijští tvůrci a tvůrkyně, i přesto zaznamenali úspěch i afroamerické herečky. Da'Vine Joy Randolph získala cenu za nejlepší herečku ve vedlejší roli ve filmu The Holdovers a Ayo Edebiri za nejlepší herečku v televizním muzikálu nebo komedii The Bear.

Sexistické vtipy moderátora Golden Globes potvrzují, že Barbie was right

@adamsmetak_

Zdroje: National Museum of African American History and Culture, National Geographic, World Economic Forum, Because Of Them We Can, Live For Live Music, Hollywood Reporter, Pew Research, Fundametal Rights Agency