Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Alternativy: Co dělat, pokud ses nedostal/a na střední školu?

Patříš mezi letošní silný ročník a nedostal/a ses na žádnou střední školu? Nevěš hlavu, existuje pro tebe mnoho alternativ. Můžeš studovat dálkově, v zahraničí, nebo se přihlásit do dalšího kola na jiných školách.

Nevyšlo odvolání, co dál?

Prvník krokem, který by měl každý student udělat, je podat odvolání, což už má nejspíš většina z vás za sebou. Dokument se totiž musí podat do tří dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí. U odvolání uspěje pár jedinců, kteří se zpravidla umisťují těsně za čarou. Nebyl to tvůj případ? Nevadí, stále máš několik možností.

Druhá kola přijímacího řízení

Dalším krokem po neúspěšném odvolání bývá poohlížení se po školách, které vypsaly druhá kola. Problémem je, že tento rok je velmi silný ročník a zejména v Praze a Středočeském kraji takových škol moc není. Ve druhém kole ale klidně můžeš podat více přihlášek. Přehled škol, které vyhlásily druhá a další kola, nalezneš na webových stránkách krajských úřadů a magistrátů.

Všeobecný přehled k přijímačkám: Co číst a sledovat?

@_kajina

Druhé kolo na Slovensku

Pokud bydlíš blízko hranic, nebo zkrátka miluješ Slovensko, tak se můžeš přihlásit do druhého kola na nějakou ze slovenských středních škol. Se Slováky máme dohodu o rovnocenném uznávání vzdělávání a mohou tě tak bez problému přijmout. Nesmí ti jen vadit výuka ve slovenštině.

Jaké je studium střední školy v Dánsku?

@michaela__halova

Škola v jiném kraji a bydlení na internátu

Od věci není ani zkusit se přihlásit do druhého kola ve škole v jiném městě nebo kraji v Česku a v případě přijetí si sehnat internát. Projeď si stránky všech krajských úřadů, přeci jen zde třeba ještě nalezneš nějakou tvoji vysněnou školu. Na internátu bydlí spousta studentů a odnáší si odtud skvělé zážitky.

Dálkové studium

Neuspěl/a jsi ani v dalších kolech, nebo tě jednoduše nezaujala škola, která by stále přijímala studenty? Poohlídni se i po možnostech dálkového studia. Nebudeš sice mít všechny výhody jako na denním studiu, ale vzdělání bude stejné. Navíc, většina škol nabízí obě formy, a když se uvolní místo na denním, tak klidně můžeš v průběhu roku přestoupit.

Přijímací zkoušky a maturity rozbouřily lidi na sítích. Co si o nich myslí odborníci a studenti?

@anettt.h

Maturita bez studia

V posledních letech se poměrně rozvinul trend maturity bez studia. Některé školy tak jednoduše nabízí za poplatek možnost složit u nich maturitní zkoušku z daných předmětů. Školu přitom nenavštěvuješ a v rámci samostudia se učíš pouze ty předměty, ze kterých budeš zkoušku skládat. Je pak jen na tobě, kdy se rozhodneš zkoušku složit a kolik času studiu budeš věnovat. Tento koncept nabízí například škola Březová. Za složení maturity se zde platí 9 000 Kč formou finančního daru škole.

Střední škola v zahraničí

Další možností je přihlásit se na rok nebo i na dobu celého studia na střední školu do zahraničí. Buď si školu vyhledáš sám/sama přímo přes atlas škol v dané zemi, anebo oslovíš vysílací agentury v Česku. U nás žáky do zahraničí posílá například YFU, Rotary International, AFS, CCI, Studyline a mnoho dalších.