Test ze všeobecného přehledu je často součástí přijímaček na vysokou. I přesto, že každá škola vyžaduje trochu jiné vědomosti, mám pro tebe pár tipů nejen na knížky, které ti se všeobecným přehledem pomůžou.
Literatura je určitě něco, co by člověk neměl opomenout, pokud ví, že ho čeká test ze všeobecného přehledu. Kromě klasických děl je fajn číst i věci, které uvádí věci do kontextu. Takovou knihou je i Opuštěná společnost od šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho. Kniha mapuje vývoj české společnosti od dob první republiky a prezidenta Masaryka až do prezidentování Miloše Zemana a vlády Andreje Babiše.
Kniha propojuje historii, politiku, mezinárodní vztahy i společenský vývoj a poskytuje ucelený obrázek naší společnosti. Díky širokému záběru ti přináší vhled ve všech zmíněných oblastí, takže se ti může hodit nejen při testu, ale také třeba při ústním pohovoru.
Druhým titulem, který ti pomůže pochopit českou společnost, především v současné době, jsou Slepé skvrny Daniela Prokopa. Autor je sociolog a v knize se věnuje tématům, která vnímáme často jako čistě politická – od chudoby přes vzdělávací systém až k menšinám a rasismu. Na vše je nahlíženo optikou sociologických výzkumů, Prokop se také kromě definování problémů snaží navhrnout i možná řešení.
Poslední knihou, která stojí minimálně za prolistování, je Všeobecný přehled od Petra Kováře. Nelekej se, kniha má sice 480 stran, ale najdeš v ní úplně vše, ať už umění a kulturu, mezinárodní vztahy a politiku, nebo třeba ekonomii. Kniha je řešena formou testových otázek, ke kterým jsou vždy dva klíče – jeden stručný a jeden konkrétní.
Každá škola má jiný typ všeobecného testu, zkus si proto najít testy z předešlých let, pomůžou ti udělat si představu o tom, na jaký typ otázek je třeba se zaměřit. Je nesmysl učit se politologická témata, pokud víš, že test se skládá především z kulturních a uměleckých témat. Kromě historického kontextu se často zkoumá, jak sleduješ aktuální dění doma i ve světě.
Právě aktuální dění je část, která se nedá moc naučit, jak o tom s oblibou často učitelé mluví. Co ale dělat, když nemáš každý den čas sledovat zprávy?
Knihy jsou super, ale v dnešní době bohužel nestačí. Jsou to právě média, která řeší aktuální dění, a pokud si vybereš ta správná, mohou ti poskytnout i hlubší kontext. Za sebe určitě doporučuju Českou televizi pro přehledné a ověřené zpravodajství a pak i jejich kanál ČT24. Nezapomínej ani na zpravodajské a publicistické podcasty, pro hlubší kontext zkus kromě tradiční Vinohradské 12 a Studia N také ty zahraniční.
Nezapomínej ani na tištěná média. Je jasné, že nejde stíhat číst všechno, zkus si proto vybírat takové tituly, které mají širší záběr témat. Za sebe doporučuju již zmíněný Respekt, časopis Reportér, pro ekonomická témata Hospodářské noviny, na literaturu se zaměřuje časopis Host a Tvar, skvělý je také portál iLiteratura. Téměř všechny tištěné tituly mají dnes i on-line verzi na webu, některé i audioverzi. Nemusíš tak chodit do trafiky a vše můžeš mít pohodlně ve čtečce nebo mobilu.
Tohle ovšem neplatí jen u přípravy na přijímačky nebo jakoukoliv jinou zkoušku. Žádná otázka není hloupá, pokud ti pomůže lépe chápat danou problematiku. Neboj se zeptat učitele, rodičů nebo kamarádů, zkus kontaktovat někoho, kdo na dané škole už studuje a zeptej se, co mu při učení nejvíc pomohlo. Hlavně se neboj, že budeš za blbce. Každý jednou začínal a měl úplně stejný pocity nejistoty, navíc není možné mít stejné znalosti v tématu jako lidé, kteří se mu věnují několik let, proto si nic nevyčítej.
Držím palce, ať ti přijímačky na tvou vysněnou školu vyjdou! Pokud máš další tipy, jak si udržuješ všeobecný přehled, dej nám vědět na našem instagramu @heyfomo!