Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

McDonald's předchází plastovému odpadu.
Z vyřazených táců udělal
s umělci koše
a lavičky

McDonald's si dobře uvědomuje, že být šetrný ke svému okolí je v dnešní době potřeba. Společně s českým studiem DRAWetc. se rozhodl vdechnout nový život ikonickým tácům, které by jinak čekalo vyřazení. Vznikly tak unikátní lavičky a odpadkové koše, které budou stát nejen u restaurací a v jejich okolí.

Pokud sem tam zavítáš k McDonald's, a já věřím, že určitě jo, možná budeš mít šanci vidět nové unikátní koše a lavičky inspirované přírodou, které se objevují právě v okolí restaurací, ale dokonce i jinde ve veřejném prostoru.

Všechny byly vytvořené z vyřazených plastových táců, které se dříve používaly právě v síti tohoto rychlého občerstvení. Díky novému projektu se studiem DRAWetc. předešel McDonald's vzniku velkého množství plastového odpadu, což jde ruku v ruce s jeho dlouhodobou globální strategií podnikání šetrného ke svému okolí.

Vyřazené tácy jsme se rozhodli znovu použít, vdechnout jim nový život a vyrobit z nich originální lavičky a koše. Nevznikl tak odpad, naopak jsme vytvořili něco smysluplného, co budou moci využívat nejen naši zákazníci v okolí restaurací, ale také lidé jinde ve veřejném prostoru.
Jitka Pajurková, ředitelka PR a komunikace společnosti McDonald's pro Českou republiku a Slovensko

Muzea s moderním uměním v Evropě, která stojí za návštěvu

@markysuch

Čtveřice nejlepších 🏆

Aby ale mohly koše a lavičky vůbec vzniknout, připravilo studio DRAWetc. hned několik návrhů, a to přímo od českých umělců. Nakonec byly vybrány čtyři nejlepší. Jedná se o návrhy, které nejlépe prezentují myšlenku udržitelnosti a šetrného podnikání. Každá lavička a koš má tak unikátní vzhled, který jim vdechli právě zvolení umělci. Jedním takovým je i Karel Cettl, jenž vytvořil motiv lesních zvířátek.

Zpracování lavičky pro mne bylo výzvou. Nikdy jsem na takovýto formát nekreslil a technologické zpracování je ojedinělé. Mám k přírodě velmi kladný vztah. Přírodní motivy jsou téměř ve všem, co vytvářím. Snažil jsem se příjemnost a dobrý pocit z přírody do výtvarného řešení otisknout. Budu rád, když má lavička někomu vykouzlí třeba jen dobrý pocit nebo úsměv na rtech.
Karel Cettl

Dalším umělcem, který se na tvorbě podílel, je i ilustrátor Matěj Špatenka, pro kterého byl projekt výzvou. „Tenhle projekt byl pro mě výzvou jak z hlediska vymyšlení kreativní ideje, tak realizací kvůli netradičnímu formátu lavičky. Výsledek vyšel skvěle a jsem moc rád, že jsem se mohl do této akce zapojit,“ řekl Matěj. Jeho výtvor se naopak vydal cestou přírodních motivů zaměřených na rostliny a stromy.

Naopak ilustrátorka Troy připravila pro lavičky a koše motiv s velkým důrazem na recyklaci a obnovitelnost. „Spolupráce na tomto projektu byla výzva a zároveň příležitost nechat někde veřejně svoji stopu. Budu ráda, když to udělá někomu radost,“ doplnila Troy. Poslední z motivů, jehož dominantou jsou legendární zlaté oblouky, bez kterých si McDonald's snad ani nejde představit, stejně tak jako bez známé znělky „padapapa pa i'm lovin it“, realizoval sám zakladatel studia DRAWetc. Vladimír Strejček. „Konečně jsem v přírodě zanechal kus sebe, co snad udělá radost všem, kdo půjdou okolo. McDonald's mě baví tím, jak dělá věci jinak, funkčně a přitom myslí nejenom na přírodu, ale i na to, aby to dobře vypadalo,“ uvedl Strejček.

A pozor, nejde navíc o první spolupráci mezi McDonald's a ateliérem DRAWetc. Už v roce 2017 totiž společnost a ateliér spojily síly a vytvořily unikátní edici kelímků na kávu.

Ekologické kroky z roku 2021, které přinášejí naději

@markysuch

Není směs jako směs

Kolik je vlastně třeba táců na takovou lavičku nebo koš? Hodně. Na výrobu jedné lavičky bylo použito přibližně 100 táců vážících dohromady zhruba 50 kilogramů. Na jeden koš pak připadlo okolo 25 kilogramů táců.

Lavička ve finále váží zhruba 95 kilogramů, koše kolem 60 kilogramů. Určitě si teď říkáš, jak se z táců může stát koš nebo lavička, co? Na výrobu nebyly totiž použity pouze samotné tácy, ale také speciální směs, díky které vše drží pohromadě tak, jak má. O výrobu a technologické řešení se postarala slovenská firma TOPlast, která se zpracováním plastu zabývá.

S McDonald's za šetrné podnikání

Lavičky a koše navíc nejsou jediným projektem v rámci snahy McDonadl's o šetrnější přístup k podnikání, a to hlavně z důvodu ochrany životního prostředí. As they should. 💅McDonald's už na podzim otevřel v Česku první udržitelnější restauraci vybavenou ekologickými prvky a technologiemi, navíc se soustředí i na změnu obalů.

Podle samotného McDonald's tyto změny předejdou spotřebě více než 100 tun plastového odpadu ročně. Další úsporu pak znamenalo třeba zavedení prodeje vody Rajec v téměř stoprocentně recyklovatelných rPET lahvích, což zabraňuje vzniku dalších 26 tun plastového odpadu ročně.

Kam na výlet do přírody po Česku?

@eevelka

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.