Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zranitelná i krutá: Taylor Swift v novém double albu odhaluje své nitro jako nikdy dřív

Dvě hodiny po vydání alba Taylor Swift oznámila, že The Tortured Poets Department je dvojalbum s dalšími 15 písněmi navíc. Její nejdelší album vůbec odhaluje zpěvačku z úhlů, které jsme u ní ještě nezažili.

Upřímnost. Ta se písním jedné z největších hudebních hvězd současnosti nedá upřít. Možná právě proto k ní tíhnou miliony fanoušků a fanynek. Taylor se nebojí introspekce, jak již dokázala v albech Folklore, Evermore a Midnights. Tentokrát jde ale dále, ponořuje se do hloubky, ve které jsme ji doposud neviděli. Odhaluje nejen své vlastní životní příběhy ale i niterní boje, nenávist, prohru, ztrátu, bolest a zášť.

Na albu The Tortured Poets Department (TTPD) se Taylor daří stírat hranice mezi svými osobnostmi. Píše z vlastního pohledu, jako by posluchač*ka nahlížel*a do jejího deníku. Také ale vytváří fikce a nové neexistující avšak hluboce promyšlené charaktery, někdy i v rámci jedné písně. Taylor se na svůj život dívá i z ptáčí perspektivy. Je si vědoma, jak ji vnímá okolí, a má potřebu s tím bojovat, jak sama přiznává.

Jednoduše řečeno, máme tu velmi chytrý, svůdný a textově ostrý soubor příjemných synth-popových písní propojených s inteligencí a vášní.

Na albu spolupracovali Aaron Dessner a Jack Antonoff, kteří jsou již dlouholetými spolupracovníky Taylor, a mimo jiné spolupracovali na albech Folklore a Evermore.

Taylor nám nastavuje dvě tváře. Zranitelnost a krutost. Pojďme se společně podívat, jak se propisují do textů.

BROKEN TAYLOR

Je bezradná a zmatená. Zranitelná, jako jsme ještě nikdy dřív neslyšeli. Puká jí srdce.

V písní So Long, London se ocitáme v momentu, kdy se rozhodne akceptovat prohru a odejít. Zachycuje obraz vztahu v jeho posledních chvílích, kdy se jedna osoba vzdaluje a druhá se snaží udržet pár pohromadě skrz nádherně smutný a lyrický rozbor. Tím odkazuje na šesiletý vztah s Britem Joe Alwynem.

Album ale překvapivě dlouhou časovou stopu věnuje příběhu o vášnivém a obsesivním románku s bad boyem, který ji nechá na holičkách. Tím má být Matty Healy, se kterým se Taylor vídala jen pár měsíců (so real of her). Taylor zřejmě naráží na jejich krátký románek v písních The Smallest Man Who Ever Lived, loml, But Daddy I Love Him, Fresh Out the Slammer a My Boy Only Breaks His Favourite Toys. Zda to tak je, ale (nejspíše) nikdy nezjistíme .

Zpěvačka se také otevírá o depresi. Takové, že nemůže vstát z postele, jí dětské cereálie a pláče v posilovně. TTPD se zabývá i drogovou závislostí, každodenním bojem fungujícího alkoholika.

„I was supposed to be sent away / But they forgot to come and get me,” zpívá v první skladbě Fortnight. „I was a functioning alcoholic ’til nobody noticed my new aesthetic.”

Přesto, že tuto část zpívá v první osobě, není jasné, zda je tato věta zcela anekdotická, nebo zda si dovolila nějakou tvůrčí svobodu.

Písní Prophecy si Taylor klade otázku, zda někdy najde onu pravou lásku. Swift se nebojí ukázat, že je stále beznadějná romantička, zároveň ji ale osud nepřeje a ona stále hledá někoho, kdo jí bude dělat v životě společnost. Skladba je tedy pro všechny, kteří se cítí, že nikdy nejsou ti praví.

VENGEFUL TAYLOR

Píseň, která upoutala pozornost celého internetu díky svému textu bude rozhodně „thanK you aIMee“ - příběh školní šikanátorky, která poznámenává kariéru Swift. V textu říká, že „změnila jméno“ své protivnice, ale v názvu písně jasně vidíme tři zvýrazněná písmenka - KIM. Taylor tak odkazuje na kauzu, kdy Kim tvrdila, že nezfalšovala telefonát, kde má Taylor souhlasit s Kanyeho explicitním textem o ní a sexu s ním. Po pár letech se ukázalo, že byl telefonát sestříhaný a Taylor nikdy nic takového neřekla.

„I wrote a thousand songs that you find uncool [but] I built a legacy which you can't undo. But when I count the scars, there's a moment of truth / That there wouldn't be this, if there hadn't been you.“

“One day, your kid comes home singin’ a song that only us two is gonna know is about you.”
- Taylor poukazuje na situaci, kdy Kim a North West zveřejnily video, na kterém obě tančí na píseň Taylor.

Nové album, staré drama: Taylor vs. Kanye a co víme o Midnights

@adelakutilova

Druhá várka písní začíná velmi silně skladbou Black Dog, která jako by přispívala k hlavnímu příběhu alba o její zradě ze strany nestálého milence, kterého většina fanoušků identifikovala jako Mattyho Healyho z britské rockové skupiny The 1975. V písní je pomstychtivá a naštvaná.

V závěrečné skladbě alba, Clara Bow, si bere na mušku posedlost Hollywoodu mládím a krásou, a jeho tendenci srovnávat každého s někým jiným.

„You look like Taylor Swift in this light, we’re loving it. You’ve got edge, she never did.”

Je však jasné, že toto je její poslední vyjádření k jejím posledním dvěma rokům. Po vydání alba na sociální sítě napsala:

Není co mstít, není co vyřizovat, jakmile se rány zahojí. Jakmile jednou vyřkneme svůj nejsmutnější příběh, můžeme se od něj osvobodit.

Taylor Swift take vydala první videoklip k písní s Post Malonem zvanou Fortnight.

Úspěchy, které album získalo za 24h od vydání

  • Album překonalo rekord v počtu streamování za jediný den v historii Amazon Music.
  • Za necelých 12 hodin překonalo rekord v počtu nejstreamovanějších alb za jediný den na službě Spotify v roce 2024.
  • Fortnight od Taylor Swift ft. Post Malone se stala první písní od interpretky, která debutovala na prvním místě v historii americké Apple Music.
  • Album získalo od časopisu Rolling Stone perfektní hodnocení 100 bodů a bylo označena za „okamžitou klasiku“.

Taylor Swift se stala osobností roku: „Jsem nejpyšnější a kreativně nejspokojenější, co jsem kdy byla.“

@martinastrel