Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ženy v Česku vydělávají o 28 procent méně než muži, rozdíl se meziročně zvyšuje

V Česku je nepoměr mezi platy mužů a žen dvakrát vyšší, než je průměr Evropské unie. Překážkou je mimo jiné i nekompatibilita mateřské dovolené s pracovní kariérou.

Ač se nerovnost mezi ženami a muži v mnoha ohledech zlepšuje, stále jsou oblasti, ve kterých znamená příslušnost k jednomu či druhému pohlaví markantní rozdíl. Jednou z nich je bohužel i platové ohodnocení.

Žijeme tady spolu. Feministou by měl být každý z nás

@heyfomo.cz

Ženy v Česku vydělávají v průměru až o 28 procent ročně méně než muži. Průměrné měsíční ohodnocení včetně odměn či 13. platu je podle dat portálu Platy.cz 61 256 korun u mužů, v případě žen je to jen 44 259 korun. Přijdou si tedy na téměř o třetinu méně peněz.

Největší rozdíly mezi výdělky mužů a žen jsou v Praze, nejmenší pak na Vysočině. Rozdíly v platech se přitom zvyšují i meziročně. Za rok 2022 dosáhl podle mezinárodní studie celkový rozdíl v ročním výdělku mužů a žen v Česku 24 procent, tedy o 4 procentní body méně, než loni.

Úspěchy těžce vybojované ženami se po celém světě vytrácí, varuje skupina bývalých představitelek OSN

@eevelka

Jako jeden z hlavních důvodů platové nerovnosti je mimo jiné i to, že ženy pracují v oblastech s nižšími výdělky, například ve školství nebo v administrativě. Muži se naopak častěji nachází v managementech. Platy žen ale ovlivňuje také mateřská a rodičovská dovolená, která se mnohdy dostává do rozporu s jejich pracovní kariérou.

„Kdybych byla herec muž, měla bych větší plat.“ Gender pay gap se nevyhýbá ani hollywoodskému filmovému průmysu

@honza_vhrlk

Česko je na tom ohledně platů poměrně hůře i v mezinárodním kontextu. Například na Slovensku je poměr o čtyři procentní body lepší, než u nás. V Polsku je naopak rozdíl mezi platy dokonce 36 procent. Co se Evropské unie týče, vydělávají ženy v průměru o 13 procent méně než muži, a aby tento rozdíl vyrovnaly, musely by pracovat o 1,5 měsíce déle.