Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zdravotní péče pro transgender mládež: Jak se k ní staví americké soudy?

Jednotlivé státy v USA se v posledních měsících snaží omezovat přístup ke zdravotní péči pro transgender osoby, především ty nezletilé. Během několika posledních dnů americké soudy v některých z těchto států vydaly rozdílné verdikty týkající se hormonálních terapií a chirurgických zákroků, v Texasu a Georgii je dočasně zablokovaly, v Alabamě a Missouri naopak povolily.

Republikánští zákonodárci ve dvacítce amerických států schválili v posledních měsících zákaz poskytování péče, která by mládeži pomohla se změnou pohlaví. Může jít například o hormonové terapie nebo chirurgické zákroky. Péče je podle tvůrců opatření experimentální a nevratná i přesto, že je podpořena velkými lékařskými sdruženími.

V celé zemi je ohrožen blahobyt bezpočtu transgender mládeže, jejich životy jsou řízeny nebezpečnými a neústavními zákazy.
Elizabeth Gill, právní zástupkyně zastupující rodiny a lékaře, kteří zákaz v Texasu zpochybňují

Transgender dcera Elona Muska si nechala změnit jméno. Nežiju se svým biologickým otcem ani si nepřeji být žádným způsobem jeho příbuzná, říká

by @_kajina

Právě po těchto zákazech začaly jednotlivé soudy vznášet rozhodnutí týkající se poskytování zdravotní péče mladým transgender osobám. Zákaz již přijal Texas, v pátek ale místní soudkyně Maria Hexselová vymáhání opatření dočasně zastavila. Zákon, který zakazuje, aby transgender mládež brala hormony, blokátory puberty nebo aby mohla podstoupit operace, měl vstoupit v platnost tento týden. Soudkyně si však myslí, že lékaři a rodiče transgender dětí, kteří se zákonem nesouhlasí, pravděpodobně uspějí se svou argumentací, že jde o porušení texaské ústavy.

„Být LGBTQ+ není nemoc," změnila rétoriku vietnamská vláda

by @eevelka

Dalším státem, který potvrdil platnost zákazu, je Missouri. Děti ve státě proto už nemohou podstoupit gender potvrzující operace. Ty děti, které braly hormony nebo jiné přípravky zastavující pubertu, je mohou brát i nadále, ty, které s tím však ještě nezačaly, už k péči mít přístup nebudou.

Omezení a zákazy řeší v dalších 22 amerických státech. Většina opatření týkající se péče pro trangender mládež je předmětem soudních sporů. Stížnosti řeší i federální soudy – v Georgii federální soudkyně dočasně zablokovala zákon proti hormonální terapii u pacientů mladších 18 let, v Alabamě však odvolací instance rozhodla, že může svůj zákaz vymáhat. Podle organizace hájící práva LGBTQIA+ komunity Human Rights Campaign došlo k zablokování restrikcí také v Arkansasu, na Floridě, v Indianě a v Kentucky.

Gen Z je nejvíce queer generace v historii

by @yanhoechka

Jednotlivé prostředky, jako je hormonální terapie, mohou podle aktivistů být životně důležitým východiskem pro dospívají transgender osoby. Ty více inklinují k úzkostem, depresím a sebevražedným tendencím. Na lékařských postupech týkajících se zdravotní péče pro transgender mládež však shoda není. Důvodem jsou především samotné metody, které jsou nové a jejich dlouhodobé výsledky zatím nemohly být prozkoumány.

Zastánci omezování přístupu k této péči to odůvodňují ochranou dětí. Republikánští politici dlouhodobě vedou tažení proti postavení sexuálních menšin ve společnosti, zejména proti právům transgender osob. Naopak státy, které jsou vedeny demokratickými politiky, přijímají zákony, které trans osobám umožní přístup ke zdravotní péči bez rizika trestního stíhání.

Zdroje: The New York Times, Reuters, AP, PBS

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.