Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

„Být LGBTQ+ není nemoc," změnila rétoriku vietnamská vláda

Bojovníci za LGBTQIA+ práva oslavují změnu vládní rétoriky ve Vietnamu.

Vietnamská vláda vedla dlouhá léta boj proti LGBTQIA+ komunitě. Ve svých oficiálních prohlášeních ji neustále zpochybňovala a samotnou podstatu bytí LGBTQIA+ označovala za nemoc, která se dá léčit. To se ale minulý týden změnilo, když vláda vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že „být gay, bisexuál nebo transgender by nemělo být považováno za nemoc a nelze to léčit".

Obrat v rétorice vietnamské vlády přichází po letech kampaní bojovníků za LGBTQIA+ práva. Vloni v listopadu kampaň Leave with Pride Institutu pro studium společnosti, ekonomiky a životního prostředí (iSEE) požadovala po Světové zdravotnické organizaci ve Vietnamu ujištění, že být gay není nemoc. ISEE v kampani položil otázku: Pokud je jinakost nemoc, neměli by LGBTQIA+ Vietnamci mít možnost být na nemocenské?

Vietnam by se mohl stát v otázce podpory LGBTQIA+ komunity jednou z nejprogresivnějších zemí v Asii. V roce 2014 uznal stejnopohlavní vztahy a v roce 2015 potom dovolil transgenderovým občanům registraci pod novým pohlavím. Současná změna vládní rétoriky tak může být dalším krokem k plné podpoře LGBTQIA+ komunity.