V Egyptě skončila po dvou týdnech schválením závěrečné dohody klimatická konference COP27. Ač došlo k průlomové shodě, některé cíle stále nejsou podle evropských států dostatečné.
V závěrečném prohlášení klimatické konference COP27, která se konala od 6. listopadu až do nedělních brzkých hodin, opět vyzývají dvě stovky zemí k „urychlenému“ snížení emisí skleníkových plynů a potvrzují také dřívější závazek utlumit spalování uhlí.
Důležitým bodem pokroku je shoda na vytvoření zvláštního fondu pro ztráty a škody. Chudší země mají nově dostávat prostředky na zmírnění neodvratitelných důsledků oteplování Země, jako jsou stále častější sucha, záplavy a bouře, ale i stoupající hladina moří a vznik pouští. V závěru se nepíše ani o konkrétních sumách, ani o tom, kdo bude peníze poskytovat. Zvýhodněny mají být země, které jsou zvláště ohroženy, na což naléhala Evropská unie.
Závěrečná deklarace se nicméně nezmiňuje o konci ropy a zemního plynu. Prohlášení tak podle agentury DPA zůstává za požadavky mnoha států, klimatických aktivistů a ochránců životního prostředí, kteří považovali za naléhavé ukončení závislosti na špinavých zdrojích energie. Také místopředseda Evropské komise Frans Timmermans dnes dohodu z COP27 označil za nedostatečnou a kritizoval závazky některých států ohledně úsilí o omezení růstu teploty. Dohoda podle něj nenutí velké emitenty skleníkových plynů vynakládat dostatečné dodatečné úsilí o urychlení snižování emisí.