Lidský mozek je „naprogramovaný“ na režim přežití, ne na mód štěstí. To znamená, že automaticky vyhodnotí předvídatelné situace jako bezpečné a změnu jako ohrožení a snaží se tě od změn odradit. Proč je ale důležité dávat si little challenges?
Myšlenka komfortních zón je zakořeněna ve výzkumu psychologů R. M. Yerka a J. D. Dodsona, kteří vytvořili Yerkes–Dodsonův zákon. Ten popisuje vztah mezi stresem a plněním úkolů.
Abys dosáhl*a maximální úrovně výkonu, měl*a bys pociťovat střední úroveň „vzrušení“ - to je popisováno jako kombinace motivace a stresu. Příliš málo nebo příliš mnoho stresu má za následek horší výkon.
V zásadě potřebuješ úroveň stresu, která ti dodá motivaci, ale ne tolik, abys zpanikařil*a.
To, kde a kdy se cítíme komfortně, je pro každého z nás individuální. Pro někoho je challenge zavolat doktorovi, pro někoho je výzva vylézt na Mount Everest nebo se naučit nový jazyk. Takže don't panic.
🪐Remember: Je důležité najít si a opečovat svou komfortní zónu, protože tvoří náš bezpečný prostor a pro naše fungování je nezbytné cítit pocit bezpečí a uvolnění.
Tak o čem to mluvíš? Proč bych neměl*a být comfy 24/7?
Well... Pokud cítíš, že bys rád*a něco podnikl*a, poznal*a nové lidi, vycestoval*a do zahraničí, přestěhoval*a se za školou/prací, ale nikdy se k danému kroku neodhodláš, možná je na čase zamyslet se nad tím, že by mohlo být na čase svou comfort zone opustit.
Přechod do learning zone ti pravděpodobně navodí jistou úroveň stresu, strachu, nejistoty nebo úzkosti. Pokud chceš vystoupit ze své komfortní zóny, musíš na to být psychicky připraven*a.
A ne, fakt najednou nemusíš na vše říkat ANO a dělat všechny aktivity, které se zrovna nabízejí - pomalý a stálý výstup z tvé komfortní zóny je totiž stejně cenný a bezpečnější, než unáhlené extrémní kroky – stejně jako při tréninku na maraton bys nejspíš netrávil*a celý den během na páse, s komfortní zónou je to hodně podobné – stačí malé pravidelné challenges. Takže take it easy!
🪩GOALS!: nastav si svůj specifický cíl. Ten by měl být ideálně časově ohraničený. Pokud chceš třeba začít cvičit jógu, stanov si, že budeš chodit pravidelně do fajn studia ve středu a v sobotu od 18 hod. (a rovnou si lekce blokni :D)
🧸Jdi do akce: Následuj svůj plán (stačí na 50 - 70 %, don't be too hard on yourself)
👁️Na jaké problémy můžeš narazit? Jakmile začneš dané aktivity podnikat zjistíš, kde jsou hranice tvé komfortní zóny, a kdy z ní vystupuješ. Možná zjistíš, že plnění tvých goals jde snadno, takže si přidáš další aktivity a zvýšíš náročnost.
Naopak, pokud neustále stanovené plány nezvládáš a plnění úkolů je příliš obtížné, hrozí přechod do panické zóny. Může trvat najít balanc a stanovit si dlouhodobě udržitelné cíle, takže chill.
🪷Vyhodnocení: Zhodnoť dosažené cíle a nastav si nové. Vyhodnoť, jak ses cítil*a v průběhu plnění svého cíle. Možná zjistíš, že to ve skutečnosti nebylo tak špatné, jak sis myslel*a a budeš to chtít udělat znovu!
Dislaimer: Pokud se potýkáš s psychickým onemocněním, může pro tebe být plnění tvých goals složitější, proto make sure, že jsi na sebe *extra* kind a pamatuj, že jen to, že žiješ, je výkon <3 Support případně najdeš here.