Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Your body, my choice. Muži v USA se po zvolení Trumpa už nebojí otevřeně nenávidět ženy

Zvolení Donalda Trumpa v prezidentských volbách vyvolalo ve Spojených státech vlnu misogynie a nenávisti k ženám na sociálních sítích podpořenou mimo jiné podporovatelem republikánů, rasistou a antisemitou Nickem Fuentesem. Ženy reagovaly sdílením 4B Movementu - feministickým hnutím pocházejícím z Jižní Koreji.

Donald Trump v předvolební kampani sliboval, že „ochrání ženy na dosud nevídané úrovni“ a že „ženy budou šťastné, zdravé, sebevědomé a svobodné!“. Necelý týden po jeho zvolení to však na internetu vypadá naopak.

Řada mužů využila prohru ženské kandidátky jako záminku pro vyjádření jejich názoru o méněcennosti žen a jejich nižšího postavení ve společnosti. Na sociálních sítích a především na síti X se šíří misogynní a nenávistný obsah, který směřuje právě na ženy.

Co se může stát po zvolení Donalda Trumpa?

10 věcí, které jsou v sázce pod vládou Donalda Trumpa - od zákazu interrupcí až po klimatickou krizi

@martinastrel

Your body, my choice

Akcelerátorem šířící se nenávisti byl mimo jiné záznam streamu podporovatele republikánské strany, zarytého fanouška Donalda Trumpa, misogyna a rasisty Nicka Fuentese, který je bývalým youtuberem a na síti X ho sleduje téměř 440 tisíc lidí. S Trumpem se zná osobně, setkal se s ním na večeři v roce 2022, kdy byl Fuentes údajně neočekávaným hostem Kanyeho Westa.

Fuentes při election night streamoval živě sledování průběžných výsledků voleb a ve chvíli, kdy bylo pravděpodobné, že zvítězí Donald Trump, se ostře pustil do žen a jejich postavení ve společnosti.

„Hey, bitch, we control your bodies! Guess what, guys win again!“

Dále Fuentes prohlásil, že nikdy nebude za prezidentku zvolená žena a znovu také zdůraznil, že zvítězili muži a ženy svá těla nikdy kontrolovat nebudou - narážel tak na jedno z hlavních témat letošních voleb, kterým bylo právo na interrupci. To po zrušení rozsudku Nejvyššího soudu USA Roe v. Wade, který ženám zajišťoval ústavní právo na interrupci, rezonuje napříč Spojenými státy.

Kamala Harris toto rozhodnutí o zrušení ostře kritizovala a stála si za tím, že by možnost předčasně ukončit těhotenství měla mít každá žena.

Bohužel se nejedná jen o Fuentese, své misogynní názory nyní sdílí celá řada amerických mužů a internet se pro ně stal echo chamber, ve které se ve svých postojích vzájemně utvrzují.

Jako odplatu Fuentesovi někdo na síti X zveřejnil adresu jeho bydliště s popiskem „Your home, my choice“. Ta nyní koluje po sítích a na Google maps je dům rozmazaný.

Ženy na internetu odpovídají 4B Movementem

V reakci na Fuentese ale i celkový výsledek prezidentský voleb, ve kterých Trumpa volilo 55 % amerických mužů, začalo na sociálních sítích opět rezonovat feministické hnutí 4B, které vzniklo v Jižní Korei okolo roku 2019 a silně odmítá tradiční genderové role především v heteronormativních vztazích. Ženy zapojené v hnutí tyto role považují za utlačující a omezující. Čtyři „B“ pak představují čtyři „ne“ v korejštině:

  • Ne randění
  • Ne sexu
  • Ne manželství
  • Ne porodu
Více o hnutí:

Jihokorejky z hnutí 4B nechtějí děti, sex ani manželství. Bojují tak proti patriarchátu

@_00_3_12