Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jihokorejky z hnutí 4B nechtějí děti, sex ani manželství. Bojují tak proti patriarchátu

Zajímá tě, jak by mohl vypadat svět bez mužů? Jihokorejské ženy ti to můžou ukázat.

Patriarchální společnost převládá všude ve světě, ale v některých zemích je zakořeněná více než jinde. Jednou z nich je Jižní Korea, kde v roce 2019 vzniklo radikální feministické hnutí 4B neboli Four No's. To je založené na čtyřech principech:

  • Žádný sex s muži
  • Bezdětnost
  • Žádné vztahy s muži
  • Žádné manželství s muži

Proč jsou někteří lidé šťastnější single

@_00_3_12

Proč hnutí vzniklo?

Radikální řešení jsou něco, co část Jihokorejek považuje za nevyhnutelnost. Pro cizince to nemusí být zřejmé, ale pod pozlátkem barevného K-popu, populárních romcom seriálů a cutesy fashion a estetiky, se skrývá silně sexistická a misogynní společnost, která po ženách požaduje jednoduše too much, a k tomu není schopná je chránit, spíš naopak.

Praktikování bihonu (4B) znamená, že eliminujete rizika, která plynou z heterosexuálního manželství nebo randění
- 26letá Yeowon, která pracuje v kanceláři

Feminist foreign policy, politika, kterou by měla přijmout každá země

@eevelka

Korea stojí na dlouhé a násilné historii, během které byly ženy častou obětí útoků a zneužívání. Během druhé světové války i před ní, plnily korejské ženy roli tzv. Comfort Women pro japonské vojáky, kteří je pravidelně několikrát denně znásilňovali.

Interrupce nebyly ve většině případů legální až roku 2021, podle Gender Gap indexu je Jižní Korea na 99. místě ze 149 zemí, jejich gender pay gap je největší na světě, až 80 % žen zažilo v práci sexuální obtěžování a stalking včetně tajného natáčení na dámských toaletách, je problém, kterému tamní ženy čelí pravidelně. 4B není jen o boji proti patriarchátu - jeho cílem je se jej zbavit úplně.

Jižní Korea pomalu vymírá

Jižní Korea se už delší dobu potýká s nízkou porodností, která je vůbec nejnižší na světě. Globální průměr je 2,3 dítěte na ženu, kdežto Jižní Korea stojí na čísle 0,78, což v praxi znamená, že na jednu ženu připadá méně než jedno dítě. Aby se populace udržela na stabilní úrovni musí být porodnost alespoň 2,1. Pro Jižní Koreu to znamená, že by se do konce století mohola její populace snížit až o polovinu.

Že by za nízkou porodnost mohlo hnutí 4B se ale říct nedá. Západní svět se o 4B dozvěděl především skrze TikTok, který z něj udělal senzaci a může se tak zdát, že movement je mnohem větší než tomu je ve skutečnosti. Ke ztenčování populace určitě přispívá, ale není primárním důvodem.

Znásilnění jako válečná zbraň

@eevelka

Hnutí 4B není nijak centralizované, nemá žádnou lídryni nebo lídra, oficiální stránky nebo místa, kde by se scházeli. Nikdo neví, kolik žen se čtyř pravidel drží, ale minimálně na sociálních sítích jeho vliv narůstá a ukazuje odhodlání žen, které mají už dost opresivní reality svého života, a jde ruku v ruce se všemi ženami ze zbytku světa, které se také rozhodují pro single life a bezdětnost.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.