Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Většina české populace neví, co je to deepfake. Jak ho rozeznat?

Dezinformace zahlcují online prostor čím dál tím víc a naše schopnost je rozpoznat je proto klíčová, abychom nepodlehli falešným zprávám. Jak můžeme rozeznat deepfake? A co to vůbec je? Zeptali jsme se Kamila Kopeckého z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Veroniky Batelkové, předsedkyně organizace Zvol si info a odbornice v oblasti dezinformací.

V dnešní době už se nástroje umělé inteligence, neboli AI, pomalu ale jistě stávají součástí našich životů. Přicházíme s nimi do kontaktu třeba při placení u samoobslužných pokladen, při využívání navigace v autě nebo třeba když si odemykáme svůj iPhone pomocí Face ID. Aniž bychom si to mnohdy uvědomovali, umělou inteligenci využíváme v podstatě denně.

Umělá inteligence dokáže předpovědět riziko úmrtí na infarkt nebo mrtvici na základě jediného rentgenového snímku

@eevelka

Jednou z forem AI jsou i deepfakes. Jedná se o zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video, které se nezakládá na pravdě. V poslední době se dostávají deepfakes do popředí kontroverzí, jelikož je mnoho lidí využívá k šíření falešných obrazů a videí.

Jedním z takových bylo například video s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN), které se šířilo na sociálních sítích a v kterém urážel občany Karviné, nebo třeba explicitní deepfakes Taylor Swift, na které reagoval i Bílý dům a volal po potřebné regulaci online obsahu.

Explicitní deepfakes Taylor Swift obletěly svět. Nyní Bílý dům volá po nové legislativě, která by šíření AI snímků zabránila

@martinastrel

Středoevropská observatoř digitálních médií (CEDMO) při Univerzitě Karlově udělala proto spolu s agenturou Median nedávno průzkum a jeho výsledky jsou, mírně řečeno, alarmující. Většina české populace totiž neví, co deepfake znamená. To značně komplikuje její schopnost falešný obraz nebo video rozpoznat a bránit se tak dezinformacím.

Na otázku, co je deepfake, správně odpověděly jen dvě pětiny respondentů a respondentek. Polovina odpověděla, že neví, a necelá desetina odpověděla přímo špatně. Populace má podle průzkumu i poměrně nízké povědomí o tom, jak fungují jazykové modely založené na umělé inteligenci, jako je například ChatGPT. 

Co je ChatGPT? Umělá inteligence, která mnohé děsí

@yanhoechka

Podle odbornictva je zatím podíl dezinformací vytvořených umělou inteligencí v celkovém počtu nepravdivých zpráv ve veřejném prostoru relativně nízký, i přesto jsou ale čísla v porovnání s loňským rokem obrovská. Podle studie České asociace umělé inteligence vzrostl v roce 2023 celosvětový počet bezpečnostních incidentů s deepfake napříč odvětvími na desetinásobek ve srovnání s rokem předchozím. Jen v Evropě se pak jedná o 780procentní nárůst počtu detekovaných případů. I proto bychom se měli naučit deepfakes správně rozpoznávat.

„U horších deep fake videí lze sledovat např. problémy se synchronizací zvuku a pohybu rtů (lip sync), problémy s kontrastem, barevné fragmenty, různé druhy rozmazání, nepřirozená gesta, ale také např. chybnou intonaci. U některých videí je pak hlas např. velmi čistý - bez logopedických vad, podle čehož lze také odhalit, že jde o podvrh. Důležitý je samozřejmě také obsah sdělení: např. prezident Petr Pavel asi nebude na YouTube nabízet zázračné zbohatnutí, jak se tomu děje v podvodné inzerci využívající deepfake, která již několik měsíců koluje internetem,“ popisuje pro HeyFomo Kamil Kopecký, vedoucí e-bezpečí při Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, který pro CEDMO realizuje aktivity k rozvoji mediální gramotnosti.

Pojďme se tedy podívat na pár praktických tipů, díky kterým můžeme deepfake rozeznat.

Jak můžeme k deepfake přistupovat?

  • dávat pozor na neobvyklé detaily (nesrovnalost v mrkání, neobvyklé stíny)
  • hledat další zdroje informací
  • kriticky přistupovat k tomu, jaké informace konzumujeme

Jaké otázky si můžeme při rozpoznávání deepfakes klást?

  • Je chování osoby ve videu konzistentní s jejím známým chováním?
  • Jaký je kontext dané události?
  • Je kontext videa věrohodný?
  • Odkud video pochází?
  • Jak důvěryhodný je zdroj?
  • Jaký může být účel a motivace zdroje?
  • Existuje potvrzení nebo popření videa (nebo jeho obsahu) od důvěryhodných zdrojů?
  • Je prezentace informací objektivní nebo subjektivní?

Dezinformační vlna v Česku

@eevelka

Výše uvedené otázky by nám měly pro rozpoznání falešného materiálu pomoci. Pokud si ale i přesto nejsme jisti, můžeme použít třeba webové stránky CEDMO, kde jsou dezinformace v reálném čase monitorovány, nebo přímo umělou inteligenci, která dokáže deepfakes rozpoznat.

Ve světě plném dezinformací je kritické myšlení naší nejlepší obranou. Naučme se klást správné otázky a neberme vše, co vidíme na internetu, za hotovou věc. Buďme vždycky kritičtí a ověřujme si zdroje informací. Tento boj s dezinformacemi není jen o technologii, je to také o vzdělávání a o schopnosti myslet kriticky. Proto je důležité, aby se lidé aktivně učili o deepfake a dalších formách digitálního klamání. Pouze tak můžeme společně postavit silnou obranu proti dezinformacím v digitálním věku, doplňuje pro HeyFomo Veronika Batelková, předsedkyně organizace Zvol si info a odbornice v oblasti dezinformací.