Českým veřejným prostorem v posledních letech otřáslo hned několik případů, kdy byli známí lidé obviněni ze sexuálního obtěžování, v horším případě dokonce znásilnění. Jedná se o situace, od kterých by se rozhodně neměl odvracet zrak.
Na podzim roku 2021 prolétl veřejným prostorem případ uznávaného psychiatra Jana Cimického. Ikona české psychiatrie čelí množství obvinění ze sexuálního obtěžování. Případy z 90. let, kdy měl psychiatr sexuálně napadat mladé ženy ve věku kolem dvaceti let, se ve veřejném prostoru objevily poté, co Hrad zveřejnil jméno Cimického jako jednoho z kandidátů na státní vyznamenání.
Policie následně navrhla Cimického, který často vystupoval také v médiích, obžalovat z vydírání a znásilnění jeho pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech.
Podle serveru Aktuálně.cz státní zástupce v minulém roce vrátil případ policii zpátky k prošetření, musí se totiž vyřešit fakt, že většina ze zmíněných případů už je promlčená. Cimického z napadení obvinila třeba i herečka Jana Fabiánová. Psychiatr ve všech případech veškerou vinu od začátku odmítá.
Minulý týden proběhl u Obvodního soudu pro Prahu 3 soudní proces s bývalým poslancem Dominikem Ferim, který je obžalován ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Feri od začátku tvrdí, že je nevinný, a odmítá, že by se dopustil jakéhokoli sexuálního násilí.
Podle státní zástupkyně Petry Gřivnové se měl Feri dopustit tří skutků. První se podle ní stal v noci 25. března 2016 ve Feriho bytě v Praze 3.
Druhý případ se podle žalobkyně stal v listopadu 2016, opět ve Feriho bytě. S touto dívkou měl Feri podle obžaloby pohlavní styk, a to přes její nesouhlas.
Třetí incident se měl stát na konci února 2018, kdy si Feri pozval do Poslanecké sněmovny dívku, která měla zájem být jeho stážistkou. Feri ji podle obžaloby v kuchyňce Sněmovny začal osahávat, snažil se ji líbat a ignoroval její nesouhlas. Dívce se podařilo odejít, obžaloba proto skutek kvalifikuje jako pokus o znásilnění.
Bývalému politikovi za tyto činy hrozí v případě prokázání viny až desetileté vězení.
Začátkem tohoto roku odešel z České televize její dlouholetý moderátor a novinář Marek Wollner. Ten čelil nařčení ze sexuálního obtěžování a šikany, které odmítal.
Wollnera obvinila loni v listopadu zaměstnankyně České televize. Generální ředitel ČT Petr Dvořák poté vytvořil interní vyšetřovací komisi složenou z odborníků na právo, personalistiku a řešení stížností, která vyslechla tři desítky zaměstnanců a externích spolupracovníků.
Zpráva interní komise ČT k jeho případu neobsahuje podle zástupců televize informace vedoucí k podezření, že mohl být spáchaný jakýkoliv trestný čin.
Wollner tvrdí, že z jeho strany nešlo o sexuální obtěžování, spíše o způsob neformální komunikace bez sexuálního kontextu.
Policie aktuálně vyšetřuje také údajné obtěžování studentek na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Toho se měli dopustit dva učitelé, oba nyní ze školy odcházejí.
O odchodu jednoho z učitelů škola informovala v tiskové zprávě, odchod druhého potvrdil pak ČTK mluvčí univerzity Radim Sajbot. Rektor Martin Bareš také nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti, která má popřípadě odhalit další případy nevhodného chování.
„Situaci vnímám jako velmi vážnou. Děsí mě, když se dozvídám o přibývajících možných svědectvích. Je to něco absolutně nepřijatelného, co na naší univerzitě odmítám tolerovat,“ uvedl rektor Bareš s tím, že zastává „nulovou toleranci“ k nevhodnému chování, včetně toho se sexuálním podtextem.
Sexuální obtěžování je stále problém. Podle průzkumu o sexuálním obtěžování ve veřejné dopravě, který provedla agentura Focus, zhruba každá třetí žena zažila při cestě veřejnou dopravou sexuální obtěžování. Stejnou zkušenost má i každý desátý muž. Čtvrtina cestujících pak byla svědkem obtěžujícího chování.
Zdroj: ČTK, Aktuálně.cz, iRozhlas.cz