Policie aktuálně vyšetřuje údajné obtěžování studentek na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Toho se měli dopustit dva učitelé, oba nyní ze školy odcházejí.
O odchodu jednoho z učitelů škola informovala v tomto týdnu v tiskové zprávě, odchod druhého potvrdil pak ČTK mluvčí univerzity Radim Sajbot. Rektor Martin Bareš také nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti, která má popřípadě odhalit další případy nevhodného chování.
„Situaci vnímám jako velmi vážnou. Děsí mě, když se dozvídám o přibývajících možných svědectvích. Je to něco absolutně nepřijatelného, co na naší univerzitě odmítám tolerovat,“ uvedl rektor Bareš s tím, že zastává „nulovou toleranci“ k nevhodnému chování, včetně toho se sexuálním podtextem.
Údajné obtěžování studentek už dříve odsoudili v prohlášeních nová děkanka Simona Koryčánková i rektor Bareš, oznámili důkladné prošetření kauzy i preventivní kroky. Situací se podle severu Novinky.cz navíc začala zabývat také policie.
Podezření, že se dva učitelé chovali ke studentkám nevhodně, a to hlavně na sportovních kurzech, fakulta prověřovala od minulého roku. Letos na situaci upozornil web Seznam Zprávy, což dalo událostem rychlý spád.
Univerzita stáhla oba pedagogy z výuky. Podle výsledků prověřování pak rektor avizoval další kroky v prevenci, ale i vyvození osobní odpovědnosti konkrétních lidí. Jak rektor, tak děkanka Koryčánková vyzvali všechny studenty i absolventy, kteří mají zkušenost s nevhodným chováním, aby se obrátili na odpovědné pracovníky. Nic se podle nich nebude zametat pod koberec.
Někteří studenti univerzity na sociálních sítích kritizují bývalé vedení fakulty za laxní přístup ke kauze, což ovšem bývalý děkan Jiří Němec už dříve odmítl. Poté jej plánovaně nahradila Koryčánková. V prvním prohlášení uvedla, že hodiny obou pedagogů byly oblíbené a dlouhodobě kladně hodnocené.
Na internetu se objevila také petice na podporu pedagogů. Dnes ráno měla 164 podpisů. „Vždy se snažili stmelovat kolektiv, ať už v rámci výuky, nebo výjezdních kurzů, chovali se k nám důstojně, s respektem a v souladu s etickými pravidly, motivovali nás a rozvíjeli nás jak v profesním, tak i v osobním životě,“ stojí v petici.
Zdroj: ČTK