Dua Lipa a CEO Applu, Tim Cook – nečekaná dvojice, která si spolu popovídala v rámci podcastu Dua Lipa: At Your Service. Řeč přišla i na dětskou práci v Demokratické republice Kongo.
Dua Lipa si před pár dny do svého podcastu Dua Lipa: At Your Service pozvala trochu netradičního hosta, a to CEO Applu, Tima Cooka. Bavili se spolu o všem možném, ale pozornost lidí zachytila pasáž, ve které se zpěvačka Cooka ptala, jestli jsou komponenty jejího nového iPhonu 15 vytěžené eticky.
Cook se následně rozpovídal o tom, že konečný cíl Applu je netěžit žádné nové suroviny, ale recyklovat ty, které už byly využity, což už implementují ve výrobě Apple Watch.
Na otázku, zda může zpěvačce garantovat, že kobalt využitý k výrobě jejího nového iPhonu 15 nevytěžily děti, odpověděl: „Ano, můžu. Děláme dvě věci. Zaprvé. Naším cílem je nic netěžit pro užití v našich produktech. U surovin, které stále ještě těžíme, intenzivně sledujeme dodavatelský řetězec až k dolům a hutím, abychom měli jasno, že nebyla využita žádná dětská práce. “ Někteří pozorní diváci a divačky jsou k jeho prohlášení ale skeptičtí.
Demokratická republika Kongo je jedna z afrických zemí, která má velké zásoby hornin a nerostů, což je pro ni spíše prokletím než vysvobozením. Jedněmi z nerostů jsou kobalt a koltan, oba hojně využívané pro výrobu elektroniky, včetně našich počítačů, elektromobilů a telefonů.
Historie a nynější podmínky Konga nejsou vůbec jednoduché. Na žebříčku Fragile States Index je na čtvrté nejhorší příčce na světě, přitom v roce 2020 bylo ještě na páté. Pod ním je už jen Somálsko, Jemen a Jižní Súdán. Většina lidí v zemi je negramotná a více než polovina jich žije pod hranicí chudoby.
Zemi poznamenala především brutální nadvláda Belgie za Leopolda II., který si Kongo přivlastnil, obyvatele uvrhl do koloběhu nucených prací a nehumánních podmínek, během čehož zemřely miliony lidí. Klid ale v zemi nenastal ani po konci kolonizace, v poslední době ji poznamenala především Druhá válka v Kongu, někdy přezdívaná Velká africká válka, což byl nejkrvavější konflikt od druhé světové války a podle IRC si mezi lety 1998 a 2007 vyžádal 6 milionů obětí.
Následky téhle tiché války ale země pociťuje dodnes. Odhaduje se, že kvůli nim (především na nemoci a hlad) umírá 45 000 měsíčně, až polovina z nich jsou děti. Jedná se ale i o miliony lidí, kteří přichází o domov, velice rozšířené je znásilňování a také právě drancování přírodních zdrojů – kromě kobatlu a koltanu, který se nelegálně vyváží přes Rwandu, se jedná o diamanty, zlato nebo měď.
Těžbu těchto surovin obstarávají místní obyvatelé v nehumánních podmínkách a ačkoliv je využívání práce dětí oficiálně zakázané, nikdy nevymizelo. Bezpečné podmínky pro těžbu v podstatě neexistují a zaměstnanecká práva také ne.
Situace v Kongu ale není jen o lidských právech, nezodpovědné zacházení se surovinami ovlivňuje i životní prostředí. Kongo je totiž hustě zalesněná země, skoro polovina afrických lesů roste právě tady. Podle Global Forest Watch Kongo ztratilo od roku 2000 téměř 9 % svých lesů, a to v důsledku těžby.
Těžba navíc eroduje půdu a ruší přírodní rovnováhu v ekosystémech.
Kongo pro těžbu nemá adekvátní infrastrukturu a tamní obyvatelé z rozkladu země v podstatě nic nemají. Zatímco je jejich nerostné bohatství drancováno, benefitují na tom (nejen) západní korporace a v konečném důsledky i my – koncoví uživatelé. Řada lidí zpěvačku pochválila za to, že téma vyzdvihla a zeptala se Applu přímo.
Na druhou stranu se Cookově odpovědi vzápětí dostalo kritické reakce. Uživatelé a uživatelky na Redditu upozorňují na fakt, že CEO Applu odpovídal na dotaz specificky ohledně iPhonu 15, nikoli dalších produktů nejbohatší firmy na světě. Zároveň bývá zvykem u takto renomovaných osobností, že vědí otázky nebo alespoň okruhy otázek dopředu před rozhovorem.
Applu by se navíc aktuálně pozitivní PR hodilo, protože v tomto tématu momentálně čelí žalobě, ve které je společně s několika dalšími technologickými velikány obviněn ze spoluúčasti na smrti několika dětí při těžení kobaltu v Demokratické republice Kongo. Podle žaloby mají společnosti „vědomě nebefitovat z krutého a brutálního využívání malých dětí v Demokratické republice Kongo k těžbě kobaltu a napomáhat mu.“
Kromě toho jeden z partnerů společnosti, Suyin Electronics, hojně využíval dětskou práci při výrobě Apple produktů, na což měl Apple přijít už v roce 2013, s firmou ale spolupracoval dalších několik let.
Zdroje: thewrap.com, Aktualne.cz, theconversation.com, globalforestwatch.com, issafrica.org, Natural Resource Governance Institute, trade.gov. fragilestatesindex.org, X, reddit