Federální vláda Kanady se snaží vyřešit prudký nárůst úmrtí na předávkování, kvůli kterému zemřelo od roku 2016 napříč celou Kanadou až 32 tisíc lidí.
V jedné z největších provincií Kanady, Britské Kolumbii, začal v úterý 31. ledna tříletý pilotní program, který má za cíl dekriminalizovat tvrdé drogy. Trvat bude do 31. ledna 2026, pokud ho tedy federální vláda do té doby nezruší, a v rámci procesu bude povoleno držení 2,5 gramu tvrdých drog. Mezi ty se bude řadit kokain, heroin, fentanyl, metamfetamin a morfin.
Britská Kolumbie se tak snaží navázat na obdobnou politiku, kterou zavedl nedaleký americký stát Oregon už v roce 2020, kde ale dosud nenastaly výraznější změny. Zmíněné tvrdé drogy budou přitom v provincii nadále nelegální. Zakázán tak bude jejich prodej, přeshraniční obchodování i jejich držení ve školách nebo třeba na letištích. Dospělí jedinci však nebudou za držení menšího množství než 2,5 gramu zatčeni či obviněni a policie jim látky nebude moci zabavit. Namísto toho budou takovým občanům nabízeny informace o zdravotních a sociálních službách.
Kanadská federální vláda se tímto krokem pokouší vyřešit prudký nárůst úmrtí na předávkování, kvůli kterému zemřelo v provincii od roku 2016 už 10 tisíc lidí, napříč celou Kanadou pak až 32 tisíc lidí. Situace se navíc ještě zhoršila s příchodem epidemie koronaviru. Někteří odborníci nicméně zpochybnili daný limit 2,5 gramu a uvedli, že tak nízké množství tolerance nestačí k tomu, aby byly zohledněny návyky mnoha závislých.
Kanada legalizovala už v roce 2018 rekreační užívání konopí pro dospělé v celé zemi, díky čemuž je nyní marihuana prodejná v obchodech. Podle expertů je právě dekriminalizace tvrdých drog prvním krokem k vyřešení problémů, se kterými se Kanada kvůli lehké dostupnosti drog potýká. Bude podle nich ale zapotřebí přijít s komplexním řešením a přístupem k veřejnému zdraví tak, aby se v zemi co nejvíce eliminovala nelegální nabídka látek.
Zdroje: Reuters, BBC, FoxNews