Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kanada v Britské Kolumbii dekriminalizovala tvrdé drogy, povoleno bude 2,5 gramu

Federální vláda Kanady se snaží vyřešit prudký nárůst úmrtí na předávkování, kvůli kterému zemřelo od roku 2016 napříč celou Kanadou až 32 tisíc lidí.

V jedné z největších provincií Kanady, Britské Kolumbii, začal v úterý 31. ledna tříletý pilotní program, který má za cíl dekriminalizovat tvrdé drogy. Trvat bude do 31. ledna 2026, pokud ho tedy federální vláda do té doby nezruší, a v rámci procesu bude povoleno držení 2,5 gramu tvrdých drog. Mezi ty se bude řadit kokain, heroin, fentanyl, metamfetamin a morfin.

Britská Kolumbie se tak snaží navázat na obdobnou politiku, kterou zavedl nedaleký americký stát Oregon už v roce 2020, kde ale dosud nenastaly výraznější změny. Zmíněné tvrdé drogy budou přitom v provincii nadále nelegální. Zakázán tak bude jejich prodej, přeshraniční obchodování i jejich držení ve školách nebo třeba na letištích. Dospělí jedinci však nebudou za držení menšího množství než 2,5 gramu zatčeni či obviněni a policie jim látky nebude moci zabavit. Namísto toho budou takovým občanům nabízeny informace o zdravotních a sociálních službách.

Kanadská federální vláda se tímto krokem pokouší vyřešit prudký nárůst úmrtí na předávkování, kvůli kterému zemřelo v provincii od roku 2016 už 10 tisíc lidí, napříč celou Kanadou pak až 32 tisíc lidí. Situace se navíc ještě zhoršila s příchodem epidemie koronaviru. Někteří odborníci nicméně zpochybnili daný limit 2,5 gramu a uvedli, že tak nízké množství tolerance nestačí k tomu, aby byly zohledněny návyky mnoha závislých.

Kanada legalizovala už v roce 2018 rekreační užívání konopí pro dospělé v celé zemi, díky čemuž je nyní marihuana prodejná v obchodech. Podle expertů je právě dekriminalizace tvrdých drog prvním krokem k vyřešení problémů, se kterými se Kanada kvůli lehké dostupnosti drog potýká. Bude podle nich ale zapotřebí přijít s komplexním řešením a přístupem k veřejnému zdraví tak, aby se v zemi co nejvíce eliminovala nelegální nabídka látek.

Zdroje: Reuters, BBC, FoxNews