Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Typický TikTok shopper je tvoje máma. Co stojí za úspěchem aplikace?

Internetové obchody jako Temu nebo Shein nejsou ani zdaleka jediné, kde za pár korun koupíš všechno možné, další populární appkou je TikTok shop. Co to přesně je a kdo na něm nejčastěji nakupuje?

Co je TikTok shop?

TikTok shop je jednoduše něco podobného jako Amazon, eBay, Shein nebo Temu. Seženeš na něm cokoliv od známých značek jako je Benefit přes dupes, knock offs až po nejrůznější zboží od resellerů nebo small businesses (většinou fejky), stejně jako je to právě na eBayi nebo Amazonu.

Hlavní výhodou a jedním z důvodů, proč je TikTok shop tak úspěšný, je jeho user friendly a pohodlné používání. Z aplikace TikTok totiž nemusíš vůbec odejít, aby ses do TikTok shopu dostal*a, což nákupy hodně zjednodušuje. Výhodný je ale i pro tvůrce, kteří dostávají commissions pokaždé, když člověk skrze jejich video přejde do TikTok shopu a něco si koupí.

Aplikace využívá i síly TikToku udělat z nejrůznějších produktů virál, protože pak se věci prodávají v podstatě samy - stačí se jenom podívat na TikTok made me buy it trend. Jedná se v podstatě o influencer marketing na steroidech.

TikTok made me buy it: Sociální sítě podporují nadměrnou produkci a spotřebu

@markysuch

Proč je tak úspěšný?

Kromě už zmíněných důvodů jde samozřejmě i o cenu produktů, která je až směšně nízká a může být takhle nízká kvůli stejnému principu, který platí u fast fashion gigantů jako jsou Temu nebo Shein - nekvalitní zboží a extrémně levná pracovní síla.

Ceny se ale pravděpodobně budou zvedat, jelikož TikTok si za každý prodej bude od prodejců účtovat 6 procent ceny místo původních 2 procent.

Kdo na něm nakupuje?

Překvapivě nejčastější zákazník nevypadá, jak bys asi od TikToku čekal*a. Zakladatel jednoho z nejúspěšnějších byznysů na TikTok shopu Puneet Nanda popsal jejich cílového zákazníka jako ženu ve středním věku, většinou single matku ze středí třídy, která se na sebe nikdy moc nesoustředila o chce se o sebe začít víc starat.

Proč teď všude vidíme Temu a Shein?

@_00_3_12

To k TikToku na první pohled úplně nesedí, jelikož je to především Gen Z platforma, ale tohle zacílení očividně funguje, jelikož značka GuruNanda prodala na TikTok shopu už 1,4 milionu kusů svého kokosového oleje určeného na oil pulling.

Jmenuje se Maria. Je jí 42 let. Buďto je to single máma dvou dětí nebo má doma pár domácích mazlíčků. Byla zanedbávaná, označená jako hloupá a lidé si o ní mysleli, že je nikdo.
Puneet Nanda, zakladatel GuruNanda

Shein vzal influencery do falešné továrny, aby vyvrátil tvrzení o pracovních podmínkách

@honza_vhrlk

Demografie TikToku se celkově mění a přibývá na ní právě víc a víc Mileniálů a generace X, kteří na něm taky utrácí mnohem víc peněz než Gen Z. Typický TikTok shopper tak překvapivě nejsme my, ale naše mámy.

Zdroje: businessoffashion.com, pirg.org, bloomberg.com, businessinsider.com, vox.com

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.