Cestování je finančně náročnou aktivitou a asi se shodneme, že největším výdajem je ubytování. Jednou z budget friendly variant jsou hostely, které nemají zrovna nejlepší pověst. Po dočtení tohoto článku ale určitě změníš názor!
Svoji první zkušenost s hostelem jsem měla před rokem, když jsem spontánně s kamarádkou vyrazila do Lisabonu. Řešila jsme to last minute, takže jsem už neměla moc na výběr a s cenami Airbnb bych se nedoplatila. Jedinou možností pro mě byl hostel. Byla jsem ohledně toho dost skeptická, a to nejspíš proto, že jsem o nich slyšela samé špatné věci, ale nakonec jsem to riskla. Po příjezdu jsem byla víc než mile překvapena a věřím, že pokud s hostelem váháš i ty, po dočtení změníš názor.
Jak už jsem zmiňovala, můj postoj k hostelům byl negativní. Kamarádka s nimi už sice nějakou zkušenost měla, ale její ujišťování mě moc nepřesvědčovalo, takže jsem veškerý svůj čas věnovala čtení recenzí. Při své rešerši jsem narazila na stránku Hostelworld, která mi už sama o sobě změnila názor. Tady najdeš veškeré hostely v tvé cílové destinaci, ale stránka toho nabízí mnohem víc. Jsou tu také tipy, co v dané destinaci objevovat nebo skupinové chaty s lidmi, kteří jsou ve tvém hostelu ubytovaní. Můžeš si také stáhnout jejich aplikaci do telefonu.
Nejčastěji hostely nabízí velké pokoje se 4 až 10 lůžky (někdy i víc), které se pak dělí na female only, male only a mixed dorms. Pokud jsi žena a female only pokoj nestačí k tomu, aby ses cítila bezpečně, existují také female only hostely, které ubytovávají pouze ženy. Co ale většina lidí neví, je, že některé hostely také nabízí apartmány. Samozřejmě jsou dražší než sdílený pokoj, ale často jsou levnější než ty, co vidíš na stránkách Airbnb nebo Bookingu.
V pokoji najdeš několik paland. Některé víc fancy hostely vybavují lůžka záclonkami pro větší soukromí nebo poličkami a nočními lampičkami. Zásuvky jsou samozřejmostí a najdeš je vždy u své postele. Pod každou palandou je ukládací prostor pro kufr a věci. Pokud ale máš s sebou větší zavazadlo, nemusíš se bát. V místnosti bývají často i větší skříně nebo samostatné ukládací prostory přímo v hostelu.
Když jsem se poprvé ubytovala, měla jsem s sebou klasickou výbavu na dovolenou, ale pár věcí mě nenapadlo. Například jsem si zapomněla zámek na již zmiňované ukládací prostory pod postelí. Hostely ale s takovými případy počítají a za symbolický poplatek ti ho na recepci rádi půjčí, nebo si ho dokonce můžeš koupit. Jako další bych zmínila ručníky, které ne vždy ubytovací zařízení poskytuje, ale stejně jako u zámku si za ně můžeš připlatit.
V takovém hostelu najdeš vše, co potřebuješ, nebo i víc. Cowork, kuchyň nebo klidovou zónu mají skoro v každém zařízení. Někdy jsou vybaveny i vlastní kavárnou/jídelnou, kde si za pár drobných můžeš zařídit snídani nebo i další jídla. Hostel ale může být fun místem sám o sobě, často v nich najdeš vlastní bary nebo dokonce i klub a ceny jsou v nich stejně budget friendly, jako i jejich noclehy. V některých případech mají hostely i fun zóny, které jsou vybaveny třeba kulečníkem, stolním fotbalem nebo dalšími hrami.
Kromě toho, že se jedná o nejvíc budget friendly ubytování, to je také skvělá příležitost, jak poznat nové lidi. V hostelech jsem potkala nespočet lidí z různých koutů světa, a to mi dovolilo sdílet nejen kulturní rozdíly a zážitky, ale také spolu poznávat nová místa v dané destinaci. Chodili jsme spolu do muzeí, na procházky, večeře a samozřejmě i na drinky. S mnohými z nich jsem v kontaktu do teď a stává se, že se někdo s někým i potká v budoucnu na jiném místě. Třeba holčina z Londýna a klučina z Austrálie se spontánně setkali v Brazílii a ani to neplánovali. Také je dobré, že když jedete do jejich země, tak vám rádi poradí. Třeba já takhle radila páru z Austrálie, na co se v Praze zaměřit.
Omezení soukromí a klidu je určitě jedním z negativ. Jednou jsem měla na pokoji holku z Turecka, která si nastavila třeba deset budíků a vzbudilo to každého v pokoji až na ni. Naštěstí tam byla ale jen na dvě noci, tak se to dalo zvládnout. Kamarádka pak třeba sdílela pokoj s pánem, který hrozně chrápal. Zatím jsem se naštěstí nesetkala s nikým zvláštním, a to jsem se vždy ubytovávala ve smíšených pokojích. Samozřejmě každý má různé zkušenosti a hostel nemusí být optimálním ubytováním pro každého, ale věřím, že bys mu měl*a dát šanci.