Následky pondělního zemětřesení jsou drastické. Na místě jsou desetitisíce zraněných lidí a pátrací akce po přeživších jsou jen málokdy úspěšné.
Noční můra v Turecku a Sýrii pokračuje již pátým dnem. Pondělní zemětřesení, které zasáhlo širokou oblast jihu Turecka a severu Sýrie, má dnes už přes 22 tisíc obětí a počty bohužel nadále stoupají. Na místě jsou desetitisíce zraněných lidí, a ještě mnohem více těch, kteří následkem katastrofy přišli o své domovy. Záchranné jednotky z celého světa pracují dnem i nocí, i po více než sto hodinách občas nachází pod sutinami domů přeživší, a to i včetně dětí, které pod troskami strávily i několik mrazivých nocí.
Na místě jsou mimo jiné i čeští záchranáři, kteří dnes v tureckém městě Adiyaman vyprostili ze sutin budov dva přeživší. S pracemi pomáhají i speciálně vycvičení psi, z nichž například pejsek Terezka vycítil v troskách zavalenou ženu, kterou následně záchranáři vyprostili. V postižených oblastech se ale nachází téměř 30 tisíc záchranářů z celého světa, a zatímco nepřestávají nacházet další a další těla, šance na nalezení přeživších s uplynulým časem pomalu klesají.
Naděje na úspěšné záchranné akce navíc maří zničená infrastruktura i mrazivé počasí, které v oblasti, především přes noc, panuje. I proto zavládla v Turecku i Sýrii vlna kritiky. Podle občanů totiž nejsou záchranné jednotky dostatečně rychlé a na zasažená místa se nestíhají dostat včas.
Počtem obětí se údajně už nyní stalo zemětřesení v Turecku a Sýrii sedmou nejničivější přírodní katastrofou v tomto století. Zemřelo při něm už více lidí než při zemětřesení a vlně tsunami v Japonsku v roce 2011, při kterém byla poškozena i jaderná elektrárna Fukušima. Je navíc možné, že finální počet obětí překoná i zemětřesení z Íránu, při kterém v roce 2003 zahynulo až 26 tisíc lidí.
Zdroje: ČTK, BBC, CNN, Al Jazeera