Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Trigger warnings podle studií nefungují a v některých případech mohou dokonce škodit

Trigger warnings měly fungovat jako jakási bariéra pro ty uživatele, kterým by probírané téma mohlo oživit trauma z minulosti třeba proto, že si zmiňovanou situací sami prošli. Podle studií ale nefungují, ba naopak – v některých případech mohou uživatelům dokonce škodit.

Trigger warnings, neboli varování před citlivým obsahem, byly poprvé na internetu použity už v devadesátkách v souvislosti s feministickými diskusními fóry. Jejich původní účel byl tehdy jednoduchý, nezištný a empatický – ochránit čtenářku před náročnými a citlivými tématy, které by v ní mohly oživit trauma z minulosti. Jednat se mohlo o domácí násilí, znásilnění, ale také třeba citové vydírání. Škála témat se postupem času rozrostla a trigger warnings se z feministických fór přesunuly nejen do dalších koutů internetu, ale také mimo něj.

Podobná varování začala být používána třeba i v akademických kruzích, především profesory, před tím, než byla probírána pro někoho potenciálně citlivá látka. Hlavním polem aplikování trigger warnings ale začal být stále více právě internet, konkrétně tedy sociální sítě.

Jak prolomit tabu okolo duševních nemocí? Ke změně můžeš přispět i ty!

@_kajina

S postupným otevíráním citlivých témat a detabuizováním určitých společenských problémů se totiž začaly čím dál častěji vést diskuze tolik potřebné, ačkoliv pro mnohé tolik zraňující. Právě trigger warnings měly fungovat jako jakási bariéra pro ty uživatele, kterým by probírané téma mohlo oživit trauma z minulosti – třeba proto, že si zmiňovanou situací sami prošli. Podle studie, která byla provedena na lidech s posttraumatickou stresovou poruchou, ale trigger warnings v podstatě nefungují. Ba naopak – v některých případech mohou uživatelům dokonce škodit.

Nezdravé chování, které je považováno za normální

@markysuch

Osobám, které si prošly traumatem, bylo náhodně přiděleno, zda před čtením úryvků ze světové literatury obdrží nebo neobdrží trigger warning. Podle výsledků nebyly zjištěny žádné důkazy o tom, že by takové varování před citlivým obsahem bylo pro účastníky studie užitečné. Naopak bylo zjištěno, že trigger warnings posilují pohled dotyčných osob na prožité trauma jako na primární prvek jejich identity. Výsledky studie tak potvrdily dřívější výzkumy, které ukázaly, že varování před zobrazením citlivého obsahu snižovat úzkost uživatelů nepomáhá, a naopak ji mnohdy zvyšuje.

Závěry studie jsou alarmující především proto, že některé trigger warnings výslovně naznačují, že osoby, které trauma zažily, jsou specificky zranitelné, a proto potřebují varování. To může mít na dotyčné závažný psychologický dopad. Používání trigger warnings by proto mělo být dopředu důkladně zváženo a prověřeno například pomocí vhodných vědeckých technik tak, aby jejich aplikování nebylo vůči obětem traumatu nezodpovědné.