What We Value je platformou, která sdružuje společensky prospěšné projekty. Jedním z nich je i organizace Nevypusť duši, která se snaží bořit mýty a tabu v souvislosti s duševními problémy. Svým hlasem můžeš podpořit nejen práci organizace, ale také pomoc s bouráním zdí okolo mental health témat.
Duševní zdraví je jedním ze stěžejních témat generace Z. Organizace Nevypusť duši se snaží dělat osvětu o různých sférách mental health, a to přímo na školách. Jaké problémy trápí mladou generaci nejvíce?
Pokud si myslíš, že by se na školách mělo o duševním zdraví mluvit více, můžeš organizaci Nevypusť duši podpořit hlasem v rámci projektu What We Value. Nezapomeň si taky přečíst rozhovor s dobrovolnicí ze samotné organizace!
Podle WHO se každý 4. člověk na světě za svůj život setká s duševním onemocněním. Přičemž 50 % chronických duševních nemocí se objeví do 14. roku a 75 % před 24. rokem života. Učit se včas pečovat o duševní zdraví stejně jako o zdraví fyzické snad nikdy nebylo důležitější. Např. v České republice je reálná čekací lhůta u dětských psychologů a psychiatrů okolo 4–6 měsíců, což v některých případech může představovat velké riziko. Proto si program „Duševní zdravověda pro středoškoláky” klade za cíl naučit děti a mladé lidi předcházet rozvoji duševních obtíží skrze zdravé copingové strategie a péči o své duševní zdraví. Zároveň se díky programu seznámí se službami a odborníky (a to nejen s psychology či psychiatry), na které se mohou obrátit. Posilujeme je ve vědomí, že na své obtíže nemusí zůstávat sami a ukazujeme jim, že se o svém duševním zdraví nemusí bát mluvit a ani si říct o pomoc.
S programem Duševní zdravověda pro středoškoláky jezdíme do škol již více než 6 let. Za tu dobu jsme se setkali s více než 11 000 dětmi a mladými lidmi, kterým jsme pomohli porozumět svému duševnímu zdraví a ukázali jim, jak o něj správně pečovat. Tento program získal řadu ocenění – jak zahraničních (např. cenu SozialMarie za moderní přístup ve vzdělávání), tak např. i cenu SDGs udělovanou Asociací společenské odpovědnosti. Největším úspěchem ale zůstává, když víme, že se náš program vepsal do života dětí a mladých lidí.
Peněžní odměnu bychom využili na realizaci dalších programů Duševní zdravovědy pro středoškoláky. Jelikož se dlouhodobě potýkáme s větším zájmem ze strany škol, než které jsme z finančních důvodů schopni pokrýt. V uplynulém roce jsme zaznamenali o 50 % vyšší poptávku, než kterou jsme mohli uspokojit.
Díky dobrovolnictví se člověk může aktivně zapojit do spoluutváření společnosti a světa, ve kterém chce žít. Získává nové zkušenosti a znalosti a setkává se s novými lidmi i situacemi, které by v běžném životě nepoznal. Učí se zdravě hospodařit se svým časem a definuje si hodnoty, podle kterých chce žít. Získává nepřenositelnou zkušenost – naučí se, jak důležité je umět v životě nejet brát, ale i dávat. Dobrovolnictví učí laskavosti jak k sobě, tak druhým a může mladému člověku pomoci objevit (či v mnohým případech i otevřít) cestu, po které chce ve svém životě dále kráčet.
O What We Value jsme se dozvěděli přímo od T-Mobile, který se v letošním roce stal právě naším partnerem pro realizaci programů Duševní zdravovědy na středních školách v ČR. Velmi si ceníme toho, že tato platforma sdružuje a propojuje mladé aktivní lidi. Je to prostor s velkou kumulací dobra a odhodlání měnit svět k lepšímu.