Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nezdravé chování, které je považováno za normální

Pravděpodobně všichni známe lidi s „toxickými vlastnostmi”. Je dost možné, že takové vlastnosti máme i my sami, jen si to neuvědomujeme.

Toxické chování je chování, které nepříznivě ovlivňuje zdraví a pohodu člověka," říká Dr. Kelly Campbell, docentka psychologie a lidského rozvoje na California State University v San Bernardinu.

Vzhledem k tomu, že trávíme tolik času s ostatními lidmi, má toto chování na naši pohodu obzvláště velký vliv.
Dr. Kelly Campbell

Velká část takového chování je však v naší společnosti přijímána a dokonce normalizována, přestože není v pořádku. A o jakém chování přesně mluvím? 

Říkat lidem, že jsou nudní jen proto, že nekouří a nepijí 

Nutit někoho do něčeho, co dělat nechce, je zkrátka v každém případě špatně – ne pouze ve spojitosti s návykovými látkami. Je ale bohužel velmi časté, že se například na oslavách říká lidem, kteří nepijí, že jsou nudní, a často jsou do konzumace alkoholu okolím „nuceni”

Žárlivost

Pokud si všimneš, že tvůj partner je žárlivý, soutěživý a obecně nešťastný, když se ti daří, pak je to velký red flag.
Dr. Kelly Campbell

Očekávat, že by měl člověk odpovědět na zprávu okamžitě 

Většinou od lidí čekáme, že na naši zprávu odpoví hned, jak ji uvidí, a pokud to neudělají, můžeme být naštvaní. Takové sitace občas vyústí i ve zbytečné hádky. Člověk by se ale neměl cítit, že musí na vše odpovídat okamžitě a že musí být neustále na příjmu. Někdy se na to prostě necítíme a to je v pořádku. Odpověz, až budeš ready, a neočekávej od ostatních bleskové replies.

Dávat lidem nehezké názory a nazývat to konstruktivní kritikou 

Konstruktivní kritika je velmi důležitá a v každém přátelství nebo vztahu by měla fungovat. Ovšem říct něco ošklivého a vymlouvat se na konstruktivní kritiku je naprosto špatně.

Walking on eggshels

Jako red flag můžeme vnímat situaci, kdy jsi s člověkem, který je nepředvídatelný a mohl by se snadno rozčílit. Takže neustále sleduješ, co říkáš, jak to říkáš a kdy to říkáš, abys nerozklepal/a loď.
Dr. Kelly Campbell

Vyvolávat v lidech pocit viny za to, že si dali pauzu 

Pokud někdo nechce být 24/7 produktivní a aktivní, je to naprosto v pořádku a nikdo by to od něj neměl očekávat. Dát si jednou za čas pauzu a vypnout je důležité a nikomu by to nemělo být vyčítáno. Ať už jde o práci, nebo například o komunikaci s lidmi.

Znehodnocovat něčí trauma a problémy, protože existují horší

Toto je velmi běžné. Někdo si stěžuje na nějaký problém, se kterým se potýká, a je mu vytknuto, že si nemá na co stěžovat, protože jiní lidé mají mnohem vážnější problémy. Každý člověk se potýká s vlastními problémy nebo traumaty a jen on sám ví, jak vážné to pro něj je. Není to soutěž.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.