Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Travel guide: Dokonalý víkend v Paříži

Ne nadarmo se říká, že Paříž je město lásky. Propadne mu totiž (skoro) každý. Francouzská kuchyně, kultura, památky i zábava. Tvůj dokonalý třídenní pobyt ve Francii může vypadat klidně takto.

Paříž je město, které miluju, i když pro některé bývá velkým zklamáním. Díky tomuto průvodci si ho ale, doufám, zamiluješ i ty a vytěžíš z něho co nejvíce.

UBYTOVÁNÍ

Já své ubytko našla přes Airbnb, jelikož jsme byli větší parta lidí. Pokud to budget dovolí, vyber si raději bližší okrsky k centru Paříže, ušetříš si tak spoustu starostí s dojížděním. Pokud ale neseženeš, metro funguje bezproblémově. Já si zvolila rušnější část, party vibe oblast zvanou Montmartre, v odhadu za 120 €/2 noci. Hostely jsou v Paříži docela drahé, klidně i za 40 €/noc, proto bych raději volila Airbnb či hotel, pokud to budget dovolí.

Travel guide: Na víkend do Vídně!

by @annajermanov

DOPRAVA

Jak jsem zmínila, metro bude tvůj parťák. Paříž je obrovská, a pokud chceš vidět co nejvíce za nejmenší čas, budeš se muset rychle přemisťovat. Single way cesta stojí 1,90 €, ale dají se koupit i vícedenní jízdenky. Svůj lístek si koupíš kdekoliv v metru nebo na nádraží, bezkontaktně i v angličtině. Můžeš vyzkoušet taky LIME kola a koloběžky nebo použij Uber (pozor ale na rush hours, kolem 4 a 6 hodiny je hrozný provoz).

POZOR: Buď opravdu opatrný/opatrná se svými věcmi a extra vnímavý/vnímavá. Paříž, a zejména metro je známým útočištěm kapsářů. Žádné batohy, nejlépe ber plátěnku přes rameno a nic nedávej do zadních kapes. Nám dokonce stihli šikovným manévrem vzít pas z batohu při odchodu z turniketu. Obezřetnost se ti vyplatí. Pokud ale tyhle věci víš, nemáš se čeho bát.

KAM NA JÍDLO

Snídaně: Jakýkoliv obchůdek s názvem pâtisserie či boulangerie bude tvůj záchytný bod. Vyzkoušej výborné croissanty, plněné taštičky, sladké či slané pečivo a nejlepší křupavá těstíčka, co najdeš. Ladurée je jeden z těch dražších obchodů s vyhlášenými macarons. Když už tam budeš, můj tip je vyzkoušet croissant aux noix, nebudeš litovat.

Brunch: Musíš vyzkoušet crêpes a horkou čokoládu se šlehačkou.

Večeře: Posaď se do jakékoliv kavárny/restaurace na rohu, nebudeš litovat. I tam, kde se to nezdá, dělají opravdu výborné jídlo až do noci.

Ceny se pohybují od 15 do 35 € za jídlo. Dezerty kolem 7 až 10 €. Koktejly 10 € a více. Záleží na tom, jestli jsi na vyhlášeném místě, jako je Café de Flore či Carette, nebo blízko nějaké památky. Na těchto místech se načekáš v dlouhých frontách, a proto doporučuji bookovat místa i týden či více dopředu.

PARISIAN CHIC aneb jak se oblékat jako Pařížanka pt.1 

by @martinastrel

Místa, která doporučuji:

 • Fric-Frac (brunch, lunch): Zapečené sendviče v oblasti Montmartre, když budeš mířit k Sacré-Cœur. Vyzkoušej: Le Bandito nebo L'Aztéque.
 • Le Cercle Luxembourg (snídaně, oběd, večeře): Blízko Jardin Luxembourg. Vyzkoušej: hot chocolate, crêpes.
 • Bouillon Pigalle (oběd, večeře): Typické francouzské jídlo, které při své návštěvě musíš vyzkoušet. Očekávej ale velké fronty (pokud nemáš rezervaci). Rezervaci musíš udělat dost předem, ale bude to stát za to. Neskutečně dobré ceny a opravdu výborné, autentické jídlo. Vyzkoušej: onion soup, Escargots a jakýkoliv dezert.
 • Cafe Gustave (večeře): Kousek od Eiffelovky a slavné instagramové ulice Rue de l'Université najdeš výbornou restauraci s milou obsluhou. Vyzkoušej: cheese board, Carbonnara nebo burgr, víno Bordeux.
 • Café Kléber (oběd, brunch): Když nebude místo na vyhlášeném La Carette, zajdi sem. Hned vedle Trocadéro si můžeš dát fajn oběd.
 • Café Louis: Naproti slavného Café de Flore najdeš fajn posezení na terase.

Další:

 • Augustin Marchand D'vins
 • Mamma Primi Oenosteria
 • Le Perchoir
 • Maison Maison

Jak získat stáž v Paříži u Balenciagy, Dioru nebo třeba francouzského Elle?

by @deborakellovska

CO VIDĚT A PODNIKNOUT?

Pompidou Centre Exhibitions: Lístek bookuj předem a vyraz spíše dopoledne či kolem oběda, vyhneš se velkým frontám. Nahoře tě čeká úchvatný výhled na celou Paříž.

Thrift stores: Skvělé sekáčové úlovky za pár euro najdeš ve Free P Star a Kilo Shop Kawaii. Od Burberry po Louis Vuitton, najít se toho dá spousta.

Montmartre sobotní flea markets: Bleší trhy se konají každou sobotu (i na více místech). Prodávají se zde Levi's džíny, kabáty a spousta kvalitních kožených sak a vest.

Samozřejmě nevynechej:

 • Trocadéro
 • Jardin Luxembourg, Jardin des Tuileries
 • Musée d'Orsay, Louvre, Musée de l'Orangerie
 • Notre-Dame
 • Sacré-Cœur
 • Pont Alexandre III
 • Galerie Lafayette

NIGHT LIFE

Boat Trip za 16 € po večerní Paříži bude highlight tvého výletu (můžeš ale jet i přes den). Booking udělej pár dní předem a čas, kdy půjdeš, je jen na tobě. Abys stihl/a vidět blikající Eiffelovku, vyraz v rozmezí 18–23 h.

Club Le Rouge: Vyhlášený klub v busy části Montmartre. Připrav se ale na dlouhé fronty. Kluci bez doprovodu to budou mít těžší. Vstup 15 €, šatna a drinky taky kolem 15 €. Hudbu očekávej převážně R&B a rap. Vibe celého klubu se nese v tmavé červené barvě a v naschvál špatně pověšených, starých obrazech. Klub byl fajn, ale na nás bylo až moc nacpáno.

Bar Maison Lautrec: Tady tě čekají nejen mega barmani, ale i cool spot v přízemí baru. Nachází se tam totiž mini klub za obyčejnými dveřmi, ze kterých nic neslyšíš.

Kde pořídit cool fotky?

Až budeš mít zaznamenané vzpomínky při vyhlášených památkách, vyhledej si tyto adresy, kde si můžeš pořídit opravdu speciální fotky na úchvatných lokacích.

 • 18 Avenue Rapp
 • 4 Avenue de Camoëns
 • 228 Rue de l'Université
 • Pont de Bir-Hakeim

Travel Guide: Barcelona – město, které baví v každém ročním období

by @martinastrel