Snil/a si někdy o tom, jaké by to bylo pracovat pro tvoji oblíbenou značku nebo magazín? Ve skutečnosti to vůbec není tak nereálné, jak se může zdát! Příkladem je studentka Univerzity Karlovy, Adéla Šponerová.
Adél minulý rok dostudovala bakaláře ze žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Během svých tří let studia si v Praze vyzkoušela nespočet prací a stáží – od asistentky redaktorky v české Elle až po PR konzultantku v marketingové agentuře. Po bakalářském studiu přirozeně pokračovala v tom magisterském. Školu se ovšem rozhodla na šest měsíců přerušit a vyjet na pracovní Erasmus, získala totiž stáž u módního domu Balenciaga v Paříži. Adél jsem se zeptala, jak takovou stáž můžeš získat i ty, ale také na její zkušenost v high fashion.
V oblasti luxury je určitě nejlepší hledat přímo na stránkách dvou největších french-based konglomerátů, pod které v dnešní době spadá téměř většina luxusních (nejen módních) značek. Jedná se o skupiny Kering a LVMH. Kering má přímo na svých webovkách záložku JOBS FOR YOU, kde si můžeš vyfiltrovat svou pozici na míru – podle typu kontraktu (např. student internship). LVMH soustřeďuje všechny své posty zde :JOB OFFERS. Stejně jako u Keringu si tu můžeš vyfiltrovat pozici na míru na základě několika kritérií (např. contract type – INTERNSHIP).
Kdyby se ti chtělo ještě dál – mimo LVMH a Kering, všechny další inzeráty najdeš naFR.FASHIONJOBS. Také určitě doporučuji mít účet na LinkedInu – pokud si svůj profil správně nastavíš, poctivě vyplníš tvoje zájmy, dovednosti a preference, záložka „PRÁCE” ti denně vyhodí několik personalizovaných pracovních nabídek!
Když konečně najdeš tu pravou, stačí klik na APPLY for a job a jednotlivé portály už tě provedou celým procesem. Obvykle je potřeba dodat CV v angličtině a odpovědět na několik otázek ohledně tvých znalostí, dovedností či současného studia. Kering má dále například speciální záložku na tzv. Voluntary Disclosures, tam můžeš přiložit svůj motivační dopis či jiné materiály, u kterých máš pocit, že by tě mohly zvýhodnit při výběrovém řízení.
Rychlý! Na přelomu léta a podzimu 2021 jsem se sama vydala do Paříže s cílem najít si tu práci/stáž. Za hodně krátkou dobu jsem zjistila, že můj plán je nereálný a že na poslední chvíli, a ještě k tomu jen na měsíc, žádnou práci nezískám. Hodně jsem se tu ale potkávala s lidmi a zjišťovala si, jak to vše chodí – přeci jen v módě tu pracuje každý druhý člověk, jelikož tu mají headquarters největší světové módní korporáty.
Za celkem krátkou dobu jsem se seznámila s několika lidmi, kteří tu měli známé či sami pracovali právě v LVMH nebo Keringu. Dostala jsem od nich vhled do fungování těchto korporátů, skvělý rady a tipy. V úplném závěru pobytu jsem byla odkázána na stránky Keringu, kde právě poptávali stážistu do tiskového oddělení. V Balenciaze bylo pak přijímací řízení dvoukolové. První kolo přefiltruje adepty na základě CV, druhé kole je intimnější, méně formální pohovor. Já měla například dvacetiminutový Skype call Praha – Paříž s mým supervisorem, během kterého jsem se více představila, zároveň jsem dostala detailnější popis postu, na který se hlásím. 13. prosince jsem už stála na Rue Serves před headquarters Balenciagy a Keringu. V každé firmě se ale přijímací proces liší pozice od pozice.
Se školou jsem vše začala řešit až na poslední chvíli po postoupení druhého kola. Naštěstí mi FSV vyšlo vstříc a za dva (intenzivní) týdny jsem měla vše potřebné vyřízené. Celá mobilita je pak zaštítěna programem Erasmus +, moje stáž tady je tak klasifikovaná jako Praktická erasmácká stáž. V případě, že studuješ na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy jako já, všechny informace k praktickým stážím najdešZDE. Pokud kdekoliv jinde, doporučím do Googlu zadat školu nebo fakultu a pojem „Erasmus praktická stáž”, otevře se ti nové (neznámé) moře možností!
Tím, že mi škola stáž zaštítila jako Erasmus+ praktickou stáž, mi byl i uznán nárok na erasmácký stipendium. To je pro Francii, jakožto jednu z nejdražších krajin světa, vypočítaný na 700 nebo 750 euro měsíčně. Určitě skvělá a potřebná podpora, bez které by to nešlo. Další položkou v mým budgetu je plat od Balenciagy. Ve Francii je nelegální stážisty neplatit (pokud je pracovní poměr delší než 3 měsíce), takže se neboj, že zůstaneš na suchu!
Za mě během magistra – když už trošku víc víš, jakým směrem se v životě vydáš, kam chceš směřovat svou energii. Navíc se opravdu jedná o čistě pracovní, nikoli studijní záležitost, takže tvoje studia půjdou po dobu stáže úplně stranou.
Praxe je ve Francii velikou a důležitou součástí každého studia (a nejen toho vysokoškolského, u nás v Balenciaze bylo na týdenní stáži několik dětí ze středních škol, což mi přijde naprosto skvělý!). Všechny mé francouzské kamarádky (v mém věku) mají za sebou nejméně jednu šestiměsíční zkušenost z velkých či malých firem napříč celým světem. Předchozí zkušenosti v oboru tedy nejsou podmínkou, jako student totiž ani reálnou pracovní zkušenost mít nemůžeš a ani nemáš mít, získáváš ji až během těchto intenzivních stáží. Nejdůležitější je určitě zájem o daný obor. A samozřejmě by také mělo zaměření stáže korelovat se zaměřením tvého studia.
Zpravidla francouzština povinností nebude, ve velkých firmách je centrálním jazykem angličtina, se kterou bys měl/a vystačit. Určitě je velkou výhodou základy jazyka dané země mít, přeci jen ti to usnadní komunikaci a orientaci v rámci nového prostředí. Takže ne povinností, ale výhodou!
Ve Francii je to celkem běžnou praxí. Když se stážisti osvědčí, často dostávají nabídky na stálé pracovní poměry. Mě se to určitě netýká, jelikož jsem odjela na začátku magisterského studia, takže se vracím do Prahy řádně dostudovat.
Když to hodně zjednoduším, tak mohu říct, že se moje každodenní agenda točí kolem komunikace s novináři a stylisty. Zajišťujeme logistiku pro jejich „výpůjčky” (stylingy), distribuujeme oficiální materiály. V druhé řadě pak mám na starost celkový monitoring médií a každotýdenní kompilaci press reviews – prezentací představujících mediální pokrytí značky, což je pro press oddělení základním kamenem práce, od kterého se vše odvíjí. Samozřejmě se jedná o stážistickou pozici, tedy pozici na nejnižším patře pyramidy v rámci hierarchie press teamu i firmy. Pomocný práce (ne vždy příjemný) tě neminou, ale i to je potřebná škola a zkušenost.
Je pravda, že timing mého nástupu byl super! Měla jsem štěstí na první postcovidový (=fully offline!) Fashion Week v Paříži. Přípravy byly veliké, každý department si však řeší svoji část práce. Agenda press týmu před eventem sestávala hlavně ze sestavování media guest listu – moje šéfka se tak měsíc před přehlídkou nezastavila, jelikož usadit všechny novináře světa do jedné vyhrazené sekce asi zkonzumuje celkem dost času. Na nás jako stážisty dopadla zase spíš ta logistická a organizační složka – například distribuce invitations. Jestli jsi třeba na Instagramu viděl/a Balenciaga invitations v podobě rozbitého iPhonu, tak ano, to jsem vše balila a posílala já. V den show jsme pak částečně vypomáhali s přípravou seatingu a vítali naše „média” hosty. To hlavní na náš press tým ale čekalo až po show – monitoring mediálního pokrytí a kompilace všech výstupů do prezentací.
Jestli za něco lobbuju, tak za každou zkušenost mimo rodnou zem a komfortní zónu! Celej balíček života v cizí zemi ti dá neuvěřitelně mnoho. Já jsem si tu hodně pobrečela, ale ani jedinej den jsem nepochybovala, že moje rozhodnutí bylo správný.
Co se týče zkušenosti s prací v módě na tom nejvyšším levelu, tak to je pro mě zatím dlouhá, nedokončená kapitola – všechno si to v sobě zpracovávám a momentálně ti nedokážu dát ucelené zhodnocení. Nechci strašit, ale připrav se na to, že práce v módě není ani trošku tak krásně růžová, jak zvenku vypadá. Skrze svůj Instagram jsem se snažila ukazovat tu tragikomickou realitu každodenního „parisienne” života – mám pocit, že lidi rádi zabrousí (včetně mě) k nereálným představám o kýčovitě nádherným životě v tom nejkrásnějším městě světa. Realita pak může nepříjemně překvapit. Ale s pevným přesvědčením v hlase akcentuju, že jestli můžeš, neváhej ani minutu a jeď! Svět je velkej, krásnej a otevřenej. A nikdo jinej ho za tebe tvýma očima neprozkoumá!