Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Travel Guide: Barcelona – město, které baví v každém ročním období

Na Barceloně je kouzelné to, že si zde dovolenou užijí jak gurmáni jídla, tak nadšenci do historie, památek a umění. A to vše v jakémkoliv ročním období!

Barcelona je označována za jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Nabízí velkou škálu míst, kde strávit čas, od jídla přes historii a kulturu až po umění. V Barceloně se jednoduše nikdy nebudeš nudit!

Nebuď na sebe přísný/á! Nemusíš za každou cenu vidět vše. Jak jsem zmínila, Barcelona je, co se památek týče, nevyčerpatelná. Můžeš si vybrat pár věcí, které bys chtěl/a vidět, a postupně si je projít. 

Tip:

Když jsme nevěděli, kam přesně jít, vystoupili jsme z metra na nějaké stanici a koukli do mapy, jaká památka je k nám zrovna nejblíž, a na základě toho si vybrali, kam jít. Můžeš si taky vybrat z některých to-do listů na Pinterestu, ať víš, co zhruba stojí za návštěvu. 

Doprava

Metro! Dopravní prostředek využíván několika tisíci turisty i Španěly. Lístky si můžeš zakoupit hned na letišti. Překvapilo mě, že neměli lístek, který jsem měla vyhlídnutý dopředu, a tak jsem sáhla po tzv. T-usual, který je na měsíc a má neomezený počet jízd v zóně 1 a platí i na autobus. Stál mě 20 €. I když jsem v Barceloně byla jen na 5 dní, v tu chvíli nic výhodnějšího nebylo. Teď zpozorněte všichni, kdo se chystáte v blízké době město navštívit: Od září do prosince jsou některé jízdenky v akci, a to až o 50 %!! Normálně by mě totiž tento lístek stál 40 €. A to už by moji peněženku trochu bolelo. 

Autobus jde ruku v ruce s metrem, je taky velmi pohodlný na přejezdy.

Když budeš chtít vyrazit na vzdálenější pláž od centra, zvol dopravu vlakem. S těmi už nemám osobní zkušenost, vím ale, že nejsou moc drahé. Už za 7 € se s ním můžeš dostat na nádhernou pláž Blanes. 

  • Aplikace, které mi pomáhaly: Mapy.cz, Barcelona Metro Map and Routing

Jídlo

V Barceloně najdeš spoustu restaurací, barů a fast foodu. Takže jestli chceš ušetřit na jídle, nemusíš se bát, můžeš si dát na jakémkoli rohu kebab za pár eur. Doporučuji si ale zajít jedno dopoledne na brunch. Většina restaurací a kaváren tuto možnost má a rozhodně stojí za to něco ochutnat. Jejich ovoce a zelenina jsou výtečné. Já doporučuju Cremat 11. The best out there! Mnoho tipů, kam se vydat, je i na TikToku. Pro vegany je zde například podnik Vegan junk food bar and it’s worth it!

Ve čtvrti Barceloneta jsme se u pláže vydali na paellu. Restaurací se stejným výběrem je opravdu hromada, do jedné jsme si vlezli a za 12 € jsme měli super paellu plnou chutí. K tomu jsme si dali sklenku sangrie a už si jen užívali místní pohodu.

Další tipy

  • La Boqueria Mercat – spanish food market (vyzkoušej Patatas bravas)
  • DiBuono – brunch
  • Casa Lolea – tapas
  • MOOD Rooftop Bar & Restaurant – drinks
  • Demasié – cake shop
  • Flax & Kale – healthy brunch, oběd i večeře

Tipy, co vidět

La Sagrada Família: Symbol celé Barcelony, který prostě musíš vidět. Spousta lidí si ji jen vyfotí a nejde ani dovnitř. To je ale veliká chyba! Cena pro studenty je 27 € (cca 600 Kč), a rozhodně to stojí za to. V dopoledních hodinách se slunce opírá do mozaiky a představení začíná. Sagrada se uvnitř zbarví a ty se ani nestačíš otáčet na tu zrovna nejkrásnější stranu. Když jsme byli uvnitř my, zrovna začaly hrát varhany a byl to skutečný skvost. 

Park Güell: Park plný zeleně a krásných výhledů, který rozhodně stojí za návštěvu. Za 10 € je to naprosto skvělý výlet. Nevýhoda je, že tam musíš ujít dlouhou štreku. Mnoho lidí si v něm ale užívalo výhled se sklenkou vína. Park je veliký a než jsme si ho prošli, uběhly 2 hodiny. Doporučuji sem jít ve večerních hodinách na západ slunce, ale i kvůli vysokým teplotám je to příjemnější právě večer. Připrav si pevnější obuv, jelikož je to celkem kopec. Má ale několik vstupů.

Parc de la Ciutadella: U parků ještě zůstaneme. Přišli jsme ze strany a vypadalo to, že je zde pouze odpočinkové místo, ale najednou jsme stáli před katalánským parlamentem, vedle něj hrála živá hudba a opodál stály stánky, dokonce i s veganským menu a zmrzlinami. Po prozkoumání parku jsme se dostali k jezírku, kde si můžeš půjčit loďku za cca 6 € na půlhodinu. Super romantic! Za jezerem se tyčí nádherná fontána se zlatým vrškem. Při troše štěstí narazíš na tančící páry na vrcholku. Můžeš se zkusit udržet v tempu salsy, ale nám to moc nešlo. Výhled na celý park je dechberoucí. A to nejlepší je, že je celý zadarmo. 

Magická fontána: Fontána je krásná podívaná, která začíná cca ve 21:30. Tato oblíbená atrakce je zadarmo, už jen proto stojí za návštěvu. Je lepší stát v blízkosti, jelikož reproduktory nejsou příliš výkonné. Očekávej ale nával lidí. V zimním období je fontána bohužel nefunkční.

Camp Nou: Jeden z největších stadionů v Evropě a v Barceloně zcela nejoblíbenější. Zde se schází místní i turisté, aby se podívali na pořádný fotbal. My měli to štěstí a byli jsme zde ve stejnou dobu, kdy se hrálo s Viktorií Plzeň, zážitek tak byl pro nás o to silnější. Pro kotel fanoušků z Česka bylo vyhlášeno upozornění, aby z důvodu bezpečnosti zůstali na svých místech. Španělé jsou prostě vášniví.

Na co si dát pozor

Barcelona je vyhlášena i tím, že se zde bohužel hodně krade. Nám se nic takového naštěstí nestalo, ale své věci jsme si opravdu střežili. Kapsáři dokážou být opravdu rychlí, proto si hlídej kabelku a v kapsách raději nic nenos. 

Nákupy jídla moc nedoporučuji v malých obchůdcích, kde nakoupíš za nemalé peníze, a přitom si poneseš domů tři produkty. Rozhodně si zajdi do normálních supermarketů (zahlédla jsem i Lidl) a nakup si za naše ceny.

Další nepříjemností, které se asi nevyhneš, jsou lidé bez domova. Tady za tebou přijdou i ke stolu a prosí tě o peníze. Nenech se ošálit, někdy si tak i místní lidé u turistů chtějí vydělat. Párkrát se nám stalo, že byli i v metru a obtěžovali celé nástupiště.

 DOPORUČENÍ

Lístky do muzeí a na ostatní památky si raději zakup online, abys nemusel/a dlouho čekat ve frontě.

Instagram: mestobarcelona (skvělá stránka plná rad a tipů)

TikTok: ordatwins (super místa v Barceloně)