Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tradiční nine-to-five jobs zaniknou, řekl před lety spoluzakladatel LinkedInu Hoffman. Naplňuje se jeho předpověď?

Podoba práce a pracovní doby se v posledních letech vlivem různých faktorů proměňují. Stále častější je práce na dálku i freelancerství. Znamená to konec klasických nine-to-five jobů, jak predikoval spoluzakladatel LinkedInu Reid Hoffman?

Spoluzakladatel platformy LinkedIn Reid Hoffman byl před několika lety v rozhovoru pro platformu World Affairs, ve kterém naznačil, že by tradiční pracovní model nine-to-five mohl postupem času zaniknout. Rozhovor nedávno sdílel americký podnikatel Neal Taparia na sociální síti X, video získalo přes milion zhlédnutí a téma se tak opět dostalo do širší diskuze.

Nekončící evoluce pracovníhu trhu

Díky nástupu průmyslu a urbanizaci vznikl systém práce tak, jak ho známe dnes - práce na směny, nebo tzv. od devíti do pěti. Na přelomu milénia se však začaly věci měnit. Přišel internet a digitální technologie, které způsobily vytvoření nových pracovních pozic i forem a podob samotných zaměstnání.

V roce 2020 pak začala pandemie, která ukázala, že spousta prací se dá vykonávat pohodlně z domu a návštěvy officů nejsou tolik nutné. A v neposlední řadě ovlivňuje a ovlivní pracovní trh umělá inteligence, díky které se opět vytvářejí nové pracovní pozice, ale především se proměňuje podoba některých dalších zaměstnání tak, jak je známe.

Dělat práci, která tě nebaví, za to nestojí. Mnohdy vede k vyhoření

@eevelka

Reid Hoffman v rozhovoru popsal, že lidé v dohledné době už nebudou vykonávat práci plně jako zaměstnanci, ale budou pracovat například v rámci tzv. gig ekonomiky, při které nevznikají klasické vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, ale jde spíš o krátkodobé flexibilní spolupráce na základě dohody. Takové menší spolupráce pak bude mít člověk dvě nebo tři, což bude tvořit jeho příjem.

Podobně přemýšlí nad budoucnosti zaměstnání i Deborah Perry Piscione, podnikatelka ze Silicon Valley a autorka připravované knihy Employment Is Dead: How Disruptive Technologies Are Revolutionizing the Way We Work.

Ta říká, že vlivem nových technologií, AI nebo vývoje virtuální reality vznikne pestrá škála nových zaměstnání, ať už se bude jednat o pracovníky*pracovnice dohlížející na systémy umělé inteligence, aby zajistili etické fungování a efektivnost, architekty virtuální reality nebo třeba inženýry biotechnologií.

Jen titul už nestačí

Podle Piscione se proměňuje i definice úspěchu a cesta, jak ho dosáhnout. Už nestačí se dobře učit, získat titul a postupně si budovat kariéru v jednom zaměstnání.

„Úspěch v tomto novém prostředí se vyznačuje především přizpůsobivostí a neustálým učením se. Schopnost pohotově reagovat na technologický pokrok a změny na trhu se stává nejen výhodou, ale i nutností.“
Deborah Perry Piscione pro Career Insights Agency

Úspěšní podle ní budou lidé, kterým se podaří kombinovat své příjmy například z tradičního zaměstnání a pasivních digitálních příjmů nebo kombinací zmíněných flexibilních menších úvazků, o kterých mluvil i Hoffman. Úspěšní budou ti, kterým se podaří dobře spojit pracovní a osobní život, udržet si v neustále se měnícím světě pevné duševní zdraví a přizpůsobit se přicházejícím změnám.

Čím dál důležitějším se stává také self-brand, pověst člověka a digitální prezentace. Úspěšnost se také bude dát shledat v povoláních, která budou mít ve světě ovlivněném změnou klimatu či sociálních nerovností společenský a etický přesah. Důležitá bude schopnost využívat nové technologie a umělou inteligenci.

Gen Z nemá problém s kritikou, zaměstnavatelé ji jen neumí formulovat!

@adelakutilova

Přichází tedy konec nine-to-five zaměstnání?

Podle Jaye Zagorskeho, profesora obchodu, veřejné politiky a práva z Bostonské univerzity, to s koncem tradiční pracovní doby nebude tak horké a predikce jejího zániku se nenaplní, ačkoliv s názory Hoffmana či Piscione částečně souhlasí.

„Obecně vidím, že se pracovní místa na celém světě opravdu rozdělují na dva typy - na pracovní místa s pevnou pracovní dobou a na pracovní místa s flexibilní pracovní dobou.“
Jay Zagorsky pro The National News

Práce ve službách, tedy například uklízeči*uklízečky nebo pracovníci*pracovnice letového provozu, podle něj budou mít vždy pevnou pracovní dobu.

„Tato pracovní místa nezmizí, a to bez ohledu na predikce podnikatelů ze Silicon Valley.“
Jay Zagorsky pro The National News

Zagorsky říká, že jsou zaměstnanci*zaměstnankyně 9-5 prací motivovaní čím dál tím více zaměstnaneckými benefity, což je pro zaměstnavatele ekonomicky náročnější a na tyto full time pozice proto najímají méně lidí, zbytek doberou právě skrze flexibilní externí spolupráci a ušetří tak na benefitech, což je podle něj hlavním důvodem evoluce tradiční pracovní doby a vývoj technologií je spíše vedlejší.