Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Točí katastrofické filmy, ale změna klimatu je nezajímá. Proč má Hollywood problém mluvit o environmentální krizi?

Twisters, 2012, Den poté, Don't Look Up, San Andreas, Interstellar, Dokonalá bouře nebo Greenland - to je jenom pár filmů, které se točí okolo přírodních katastrof a environmentálních problémů. Hollywood se ale k tématu nevyjadřuje zrovna rád.

Hollywood miluje katastrofické filmy, ale změny klimatu jako příčinu katastrof zobrazuje nerad. Důkazem je film Twisters, který vyšel v půlce července, a který sleduje skupinu storm chaserů.

Intenzivní bouře a tornáda ale nejsou pouhá fikce z filmu - globální oteplování a změna klimatu podle všeho výrazně zhoršuje extrémy v počasí a posunuje ničivé přírodní katastrofy na úplně jinou úroveň. Režisér snímku o nebezpečných tornádech, která Zemi opravdu zasahují, se od environmentálního poslání filmu bohužel úplně odvrátil. Pro CNN uvedl, že se chtěl ujistit, že z filmu nebudeme mít pocit, že v sobě nese nějakou zprávu.

„Nemyslím si, že by filmy měly být soustředěné na nějaké poslání.“
Lee Isaac Chung, režisér

SPOTLIGHT: Globální teplota zřejmě poprvé přesáhla o dva stupně předindustriální průměr

@eevelka

Jeden z důvodů, proč se tématu řada filmů vyhýbá, je jeho naléhavost a všudypřítomnost - o změně klimatu víme a pro řadu z nás může být depresivní a vzbuzovat v nás úzkost, čemuž se chce plno režisérů a režisérek vyhnout. Podle Alice Hill z energetického a environmentálního oddělení washingtonského Úřadu pro zahraniční vztahy není překvapivé, že se režiséři tématu vyhýbají - chtějí prodávat filmy a diváci zase chtějí skrze filmy utéct od reality, což jim příběhy o katastrofické změně klimatu moc neumožňují. Podle jejích slov je ale ve filmovém odvětví řada scénáristů a scénáristek, kteří tyto příběhy posouvat na povrch chtějí.

Ne všechny filmy jsou takové. Den poté je klasika a právě jeden ze snímků, který katastrofu explicitně připisuje změně klimatu. Skvěle si s tématem pohrál i film Don't look up s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

OSN vydala kvůli změně klimatu průvodce pro přežití lidstva

@eevelka

Jaké procento filmů se tedy klimatem zabývá? Report neziskovky Good Energy z letošního roku, kterému se začalo přezdívat Bechdel test pro změnu klimatu, zkoumal 250 nejpopulárnějších filmů mezi lety 2013 a 2022 včetně 13 snímků nominovaných na letošní Oscary. V průzkumu zjistili, že z 250 top filmů jen v téměř 13 procentech existuje změna klimatu a jen v necelých 10 procentech bylo jasné, že jsou si jí vědomy i postavy.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.