Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Globální teplota zřejmě poprvé přesáhla o dva stupně předindustriální průměr

Důvěra slovenské vlády Roberta Fica, pohyb ruských diplomatů v Schengenu i navýšení globální teploty. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: středa, 22. listopadu

Name day: Cecílie

History: 22. listopadu 2004 začala v reakci na zfalšování prezidentských voleb na Ukrajině tzv. Oranžové revoluce, jež vyústila v opakování voleb a vítězství Viktora Juščenka nad Viktorem Janukovyčem.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Nejméně 17 lidí zahynulo podle Palestinského informačního centra při izraelském úderu na uprchlický tábor Nusajrát v centrální části Pásma Gazy. 

Situace na Ukrajině

  • Ukrajina v noci na úterý čelila novým ruským vzdušným útokům a ostřelování. Zásah utrpěla nemocnice a důlní šachta, dva lidé přitom zahynuli, uvedli na sociální síti Telegram ukrajinští představitelé.

Nová slovenská vláda premiéra Fica získala důvěru sněmovny

Slovenský parlament včera podle očekávání vyslovil důvěru nové vládě už čtyřnásobného premiéra Roberta Fica, která vzešla ze zářijových předčasných parlamentních voleb. Kabinet po čtyřdenní rozpravě o jeho programovém prohlášení podpořilo 78 ze 143 přítomných poslanců, tedy potřebná nadpoloviční většina.

Česko navrhuje EU omezit pohyb ruských diplomatů v Schengenu

Česko navrhuje Evropské unii omezit pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) celá řada špionážních aktivit probíhá pod diplomatickým krytím, což je veřejně známým faktem. Vyjádření šéfa diplomacie ČTK poskytl mluvčí ministerstva Daniel Drake. O českém návrhu předtím informoval list Financial Times (FT).

Rusko za poslední roky deportovalo z Ukrajiny na 700 tisíc dětí

@eevelka

Globální teplota asi poprvé přesáhla o dva stupně předindustriální průměr

Letošní rekordně teplé počasí se zřejmě minulý týden postaralo o další bezprecedentní zápis. Podle předběžných údajů unijní klimatologické služby Copernicus byl 17. listopad prvním dnem, kdy celosvětový teplotní průměr o více než dva stupně Celsia překročil normál z let 1850 až 1900. Zabránit oteplení klimatu o dva stupně je jedním z cílů bezmála osm let staré Pařížské klimatické dohody.

Existuje eco gender gap?

@michaela__halova

Zdroj: ČTK

Tweet of the day