Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

TikTok jako zdroj informací pro generaci Z. V čem je čerpání zpráv pouze z TikToku problematické?

Scrollování na Tiktoku se stalo nejen zdrojem zábavy, ale i informací a faktů, kterým věříme. Proč může být získávání zpráv z TikToku problém? A co se stane, když je TikTok tvým jediným zdrojem informací? To se dozvíš v článku.

V dnešní době informačního přetížení je náročné rozeznat pravdivé a kvalitní zdroje informací. Sociální sítě jsou totiž přehlceny různými zprávami a především mladá generace se je často dozvídá právě ze sociálních sítí, než z jiných sdělovacích prostředků. Času není tolik a je rychlejší a jednodušší scrollovat sociálními sítěmi a získávat zprávy i další informace tam, než si přečíst noviny nebo sledovat zprávy v televizi.

TikTok podsouvá uživatelům „smutný“ obsah, ukazují uniklé dokumenty

@markysuch

Tvrzení někoho, kdo je součástí generace Z, často začíná větou „Někde jsem četl*a… “, a to ve většině případů znamená spíš „viděl*a jsem na TikToku“. Pokud se v tomhle vidíš i ty a tušíš, že tvým hlavním zdrojem informací je právě TikTok, tohle bys měl*a brát v potaz:

Při čerpání zpráv pouze z TikToku hrozí šíření neúplných a zavádějících informací. Jsou informace na TikToku spolehlivé a pravdivé? Nepředává mladším generacím zavádějící informace o světě?

Problém je, že na TikToku může informace zveřejňovat kdokoliv, kdo má telefon a zapne si efekt green screen. Zprávám chybí přesnost a hodnotné zprávy jsou nahrazeny pouhými názory jednotlivců, kteří post vytvořili.

TikTok mobilizuje lidi v USA, aby zabránili zákazu aplikace v zemi

@eevelka

Joe Berkowitz si zkusil takový menší experiment a po celý týden získával všechny zprávy a informace pouze z TikToku. Po týdnu izolace od ostatních zdrojů zjistil nejen to, že TikTok je neefektivní způsob získávání veškerých potřebných informací, ale že je plný clickbaitů a titulků, které jsou psané tak, aby měly potenciál být virální. Navíc hraje velkou roli i algoritmus, který ti vytváří tvoji vlastní informační bublinu.

Joe v článku zmínil například informaci, že by mohlo dojít k impeachmentu amerického prezidenta Joe Bidena. Nebyl si ale vůbec jistý, jestli se jedná o novou nebo pět měsíců starou zprávu. Poukázal tak na fakt, že je u informací z TikToku často těžké přesně posoudit, kdy vlastně vznikly.

Time isn’t a flat circle on Newsy TikTok—it’s a Las Vegas casino with no clocks or windows in sight.
Joe Berkowitz pro magazín Fast Company

Dalším problémem je podle něj zkreslenost informací. K jednomu videu ze soudního procesu týkajícího se exprezidenta Trumpa se vyjadřovali dva TikTokeři, každý ale posoudil situaci úplně odlišně. Výsledkem bylo, že jediné, po čem Joe po týdnu experimentu toužil, byly jasné a přesné informace ze spolehlivých zdrojů.

Anybody can green screen themselves in front of a news headline and say anything they want about the supposed contents of an article, and it’s up to viewers to decide whether they’re just making stuff up.
Joe Berkowitz pro magazín Fast Company

Na TikToku se občas opravdu můžeš leccos přiučit, je třeba ale sledovat edukované profesionály, kteří o probíraném tématu doopravdy něco vědí. Je důležité, aby clickbaitové titulky na sociálních sítích nebyly tvým jediným zdrojem informací.

Nebuď teda líný*á a kontroluj si zdroje, které formují tvůj pohled na svět. Čti knihy, noviny, články v časopisech a poslouchej podcasty nebo sleduj televizní noviny, to vše ale vybírej na základě spolehlivých zdrojů. Až budeš příště kamarádstvu říkat nějaký zajímavý fakt, který ale budeš mít tentokrát doopravdy podložený, bude mnohem větší radost ho vyprávět.