Izrael nedávno zahájil rozsáhlou vojenskou operaci na město Jenin na Západním břehu Jordánu. Jedná se o největší vojenskou akci na palestinském území za poslední roky.
Izraelská brigáda, která zahrnovala 1 000 až 2 000 vojáků, vstoupila do města Jenin a jeho uprchlického tábora, a to s obrněnými buldozery a ostřelovači. Izrael provedl nejméně 10 náletů na budovy po tom, co Bílý dům informoval o palestinské palbě. Ulice v Jeninu byly opuštěné a lidé se shromáždili před nemocnicí, kde sledovali přestřelky u hlavního vchodu do tábora. Podle informací od palestinského ministerstva zdravotnictví bylo během útoku zabito nejméně 8 Palestinců a 50 dalších bylo zraněno, z nichž 10 je ve vážném stavu.
Bílý dům oznámil, že hájí právo Izraele na bezpečnost a že sleduje situaci na Západním břehu Jordánu. Britský premiér Rishi Sunak vyzval izraelskou armádu, aby se zdržela další eskalace, a zdůraznil důležitost ochrany civilistů v každé vojenské operaci. Mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse označil izraelskou operaci za nový válečný zločin proti bezbranným lidem.
Útok vyvolal silné rozhořčení mezi palestinskou populací a jejich zastánci, kteří tvrdí, že Izrael používá neúměrnou sílu proti civilistům. Palestinská samospráva odsoudila útok a požaduje, aby Izrael nesl odpovědnost za své činy.
Jovana Arsenijevic, členka humanitární organizace Lékaři bez hranic, se od pondělních ranních hodin nachází v nemocnici poblíž uprchlického tábora v Jeninu. Ve svém nedávném příspěvku uvedla, že se setkala s více než 90 pacienty střelnými zraněními způsobenými různými výbušnými zařízeními.
Situace na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy je dlouhodobě napjatá a obě strany se střetávají v násilí, které mnohdy postihuje i nevinné obyvatele. Mezinárodní společenství a lidskoprávní organizace se opakovaně pokoušejí zprostředkovat mírová řešení a ukončit toto napětí, ale dosud se jim nepodařilo dosáhnout trvalého pokroku.
Zdroje: CNN, BBC, The Guardian