Dnes 2. 8. jsme celosvětově vypotřebovali přírodní budget na celý rok 2023. Po zbytek roku budeme naším konzumem akorát prohlubovat ekologický deficit. Co přesně připomíná každý rok Earth Overshoot day, se dozvíš v článku.
Earth Overshoot day si připomínáme každý rok. Jedná se o vypočítané datum, kdy poptávka lidské společnosti po přírodních zdrojích přesáhne kapacitu Země tyto zdroje v daném roce regenerovat.
Jednoduše řečeno toho z přírody bereme mnohem více, než je naše planeta udržitelně schopna zvládnout. Nedáváme jí čas na regeneraci zdrojů, a tím narušujeme její biokapacitu. Je to jako kdyby sis v supermarketu koupil/a jídlo na celý týden, ale už ve středu bylo všechno snězené. Není to zkrátka úplně ideální situace.
O odborný výpočet se každoročně stará společnost Global Footprint Network. Jejich formule je však naprosto jednoduchá a vypadá následovně: (Biokapacita planety Země/Ekologická stopa lidstva) x 365 = Earth Overshoot day
Podle posledních výpočtů momentálně lidé používají tolik přírodních zdrojů, ke kterým bychom potřebovali 1,75 planet.
Každým rokem se datum v kalendáři také objevuje čím dál tím dříve. Na příklad v roce 1973 bylo datum Overshoot dne stanoveno na 3. prosince a dnes je to již 2. srpna. Za 50 let se tedy posunulo zhruba o 4 měsíce.
Podle stejných zdrojů lze vypočítat, na kdy by připadl Overshoot day, kdyby všichni žili jako obyvatelé daného státu. Výsledky se po celém světě totiž výrazně liší, a to z důvodu různých hodnot ekologických stop.
Takový Katar přírodní budget přesáhl již 10. února. Pro Česko spolu s Nizozemím a Norskem vychází Overshoot day na 12. dubna.
Jako reakce na tuto problematiku vznikl i projekt #MoveTheDate, který do detailu zkoumá a popisuje možná řešení, která by umožnila lidstvu nežít v ekologickém deficitu.
Vypočítej si, na jaký den by spadal tvůj vlastní Overshoot day tady.