Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Amazonský prales mele z posledního, blíži se k "bodu zlomu". Co to pro nás znamená?

Amazonský deštný prales ztrácí schopnost zotavení se z extrémních událostí. Podle vědců se tak pomalu blíží do bodu, kdy se začne přeměňovat na savanu.

Nedávný výzkum odhalil, že za poslední dvě desetiletí více než 75 procent tropického pralesa ztratilo schopnost zotavení se z extrémních událostí, jako je sucho nebo lesní požáry. Prales se blíží k „bodu zlomu“, uvádí britský Independent.

Pokud se tak opravdu stane, bude to mít silný dopad na globální klima a biologickou rozmanitost. Hrozí totiž odumírání stromů, a Amazonie se tak začne pomalu, ale jistě přeměňovat na savanu. „Amazonský deštný prales je velmi složitý systém, takže je velmi obtížné předpovědět, zda a kdy by mohlo být dosaženo bodu zlomu,“ řekl doktor Chris Boulton z Exeter's Global Systems Institute.

Don't Look Up vs. realita. Všichni tady umřeme?

by @yanhoechka

Amazonský deštný prales je jednou z nejbohatších oblastí planety, co se týče biologické rozmanitosti. Je domovem desítek tisíc druhů rostlin, ptáků, savců i hmyzu. Stromy ukládají uhlík a patří k našim nejlepším přirozeným spojencům při zpomalování tempa změny klimatu způsobené člověkem. "Odolnost se ztrácí rychleji v částech deštných pralesů, které jsou blíže lidské činnosti, a také v tam, kde je méně srážek,“ dodal Boulton.

Amazonii ohrožuje i rostoucí počet lesních požárů, rozsáhlé odlesňování a degradace v důsledku průmyslové činnosti. Podle údajů brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru bylo v letech 2020–2021 zničeno odhadem 5 000 čtverečních mil amazonského deštného pralesa, což je třetina rozlohy Švýcarska.

Studie z Princetonské univerzity v roce 2019 zjistila, že pokud se Amazonský deštný prales změní v savanu, bude to mít významný dopad na průměrný nárůst globální teploty a zvýší ji o 0,25 °C. Ano, planeta se bude i nadále oteplovat.

Amazonie je největší tropický deštný prales na světě. Pokrývá více než 5,5 milionu kilometrů čtverečních, a je tak 17krát větší než například Britské ostrovy. Na celém území žije zhruba 500 domorodých indiánských kmenů. Předpokládá se, že asi padesát z těchto kmenů navíc nikdy nemělo kontakt s vnějším světem.