Kritik Vladimira Putina a jeho režimu Alexej Navalnyj zemřel v pátek v trestanecké kolonii, kde si odpykával dlouholetý trest. V srpnu 2020 ho otrávili novičokem, pár let předtím odkrýval korupci mezi ruskou elitou.
Svět šokovala v pátek v poledne zpráva, že ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení zemřel. Byl předním kritikem diktátora Vladimira Putina a jeho režimu a držený byl v trestanecké kolonii na Sibiři. Podle tamní správy se Navalnyj po páteční procházce necítil dobře, ztratil vědomí a na místo byla přivolána lékařská pomoc. Ta se ho údajně snažila resuscitovat, ale neúspěšně. Podle Navalného matky byl přitom její syn ještě v pondělí, kdy ho naposledy viděla, živý a zdravý.
Navalnyj upozorňoval na korupci uvnitř Ruska a Kreml dělal vše pro to, aby ho umlčel. Pojďme se podívat na timeline jeho politického života.👇
Alexej Navalnyj začal svou kariéru jako právník, poté vstoupil do světa podnikání. Začal vést blog, na kterém se zviditelnil tím, že dokumentoval své investice do ruských státních ropných společností a následně v nich odhaloval korupci.
Navalnyj dosáhl výrazné popularity díky odhalování korupce mezi ruskými úředníky a oligarchy, zároveň se ale stal vůdcem volebních protestů proti Putinově straně Jednotné Rusko. Ta v parlamentních volbách zvítězila i přesto, že ji opozice obviňovala z podvodů.
Opozičník byl poprvé zatčen a obviněn ze zpronevěry. Podle ruské vlády se totiž dopustil podvodu ve výši 16 milionů rublů v souvislosti s dřevařskou firmou Kirovles. Za to mu ruský soud vymezil pět let vězení, Navalnyj ale následně skončil druhý ve volbách moskevského starosty s 27 procenty hlasů. Soud mu pak nařídil nový proces, který skončil pětiletou podmínkou.
Navalnyj byl ze zpronevěry obviněn podruhé, tentokrát za podvod ve výši 27 milionů rublů ve francouzské kosmetické firmě Yves Rocher, za což obdržel na tři a půl roku trest vězení. Firma přitom tvrdila, že žádnou škodu neutrpěla a Evropský soud pro lidská práva následně označil proces za nespravedlivý. Za to muselo Rusko vyplatit Navalnému odškodné.
Navalnyj chtěl kandidovat v ruských prezidentských volbách, to mu ale brzy Putin zakázal, a to údajně kvůli předchozímu odsouzení za zpronevěru. Putin následně získal své čtvrté funkční období.
Během letu ze Sibiře do Moskvy ztratil Navalnyj vědomí, byl hospitalizován v sibiřském Omsku a uveden do umělého spánku. Následně byl převezen na léčení do Německa. Testy pak ukázaly, že opozičníka otrávila nervově paralytická látka novičok, která se běžně používala v sovětské éře. Kreml však popřel, že by byl za útok jakkoliv odpovědný.
Navalnyj se vrátil po léčení zpět do Moskvy a obratem byl na letišti zatčen. To vyvolalo tisícové demonstrace po celém Rusku, lidé požadovali jeho propuštění.
Jen měsíc po zatčení byl Navalnyj odsouzen na dva a půl roku vězení, a to za údajné porušení podmínek svého podmínečného propuštění během zotavování v Německu.
Další proces s Navalným, tentokrát už přímo ve věznici. Prokuratura žádala pro opozičníka trest za podvod a pohrdání soudem. V březnu 2022 Navalného soud shledal vinným a poslal ho do vězení na dalších devět let.
V létě loňského roku stanul Navalnyj před soudem znovu, tentokrát kvůli obvinění ze založení a financování extremistické organizace, z výzev k extremismu, ze zapojení nezletilých do páchání nebezpečné činnosti a z údajné rehabilitace nacismu. V srpnu byl odsouzen na dalších 19 let vězení.
O Navalném se dva týdny nevědělo, následně byl ale nalezen v trestanecké kolonii na Sibiři v arktické oblasti Ruska. Kruté podmínky v kolonii Poljarnyj volk (Polární vlk), která se nachází asi 60 kilometrů za polárním kruhem, sarkasticky komentoval začátkem ledna na sociální síti Telegram.
Alexej Navalnyj údajně zemřel ve vězení, informovala o tom vězeňská služba.
Zdroje: BBC, ČTK