Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Stavěl se proti Putinovu režimu a zemřel v sibiřské kolonii. Timeline života ruského opozičníka Alexeje Navalného

Kritik Vladimira Putina a jeho režimu Alexej Navalnyj zemřel v pátek v trestanecké kolonii, kde si odpykával dlouholetý trest. V srpnu 2020 ho otrávili novičokem, pár let předtím odkrýval korupci mezi ruskou elitou.

Svět šokovala v pátek v poledne zpráva, že ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení zemřel. Byl předním kritikem diktátora Vladimira Putina a jeho režimu a držený byl v trestanecké kolonii na Sibiři. Podle tamní správy se Navalnyj po páteční procházce necítil dobře, ztratil vědomí a na místo byla přivolána lékařská pomoc. Ta se ho údajně snažila resuscitovat, ale neúspěšně. Podle Navalného matky byl přitom její syn ještě v pondělí, kdy ho naposledy viděla, živý a zdravý.

Alexej Navalnyj. Zdroj: Profimedia

Navalnyj upozorňoval na korupci uvnitř Ruska a Kreml dělal vše pro to, aby ho umlčel. Pojďme se podívat na timeline jeho politického života.👇

2000s

Alexej Navalnyj začal svou kariéru jako právník, poté vstoupil do světa podnikání. Začal vést blog, na kterém se zviditelnil tím, že dokumentoval své investice do ruských státních ropných společností a následně v nich odhaloval korupci.

2011

Navalnyj dosáhl výrazné popularity díky odhalování korupce mezi ruskými úředníky a oligarchy, zároveň se ale stal vůdcem volebních protestů proti Putinově straně Jednotné Rusko. Ta v parlamentních volbách zvítězila i přesto, že ji opozice obviňovala z podvodů.

2013

Opozičník byl poprvé zatčen a obviněn ze zpronevěry. Podle ruské vlády se totiž dopustil podvodu ve výši 16 milionů rublů v souvislosti s dřevařskou firmou Kirovles. Za to mu ruský soud vymezil pět let vězení, Navalnyj ale následně skončil druhý ve volbách moskevského starosty s 27 procenty hlasů. Soud mu pak nařídil nový proces, který skončil pětiletou podmínkou.

Ruský soud poslal do vězení dalšího opozičního představitele, tentokrát na 25 let Kara-Murzu

@eevelka

2014

Navalnyj byl ze zpronevěry obviněn podruhé, tentokrát za podvod ve výši 27 milionů rublů ve francouzské kosmetické firmě Yves Rocher, za což obdržel na tři a půl roku trest vězení. Firma přitom tvrdila, že žádnou škodu neutrpěla a Evropský soud pro lidská práva následně označil proces za nespravedlivý. Za to muselo Rusko vyplatit Navalnému odškodné.

2018

Navalnyj chtěl kandidovat v ruských prezidentských volbách, to mu ale brzy Putin zakázal, a to údajně kvůli předchozímu odsouzení za zpronevěru. Putin následně získal své čtvrté funkční období.

Průhledné urny a eliminovaní protikandidáti. Rusko čekají prezidentské volby

@eevelka

Srpen 2020

Během letu ze Sibiře do Moskvy ztratil Navalnyj vědomí, byl hospitalizován v sibiřském Omsku a uveden do umělého spánku. Následně byl převezen na léčení do Německa. Testy pak ukázaly, že opozičníka otrávila nervově paralytická látka novičok, která se běžně používala v sovětské éře. Kreml však popřel, že by byl za útok jakkoliv odpovědný.

Leden 2021

Navalnyj se vrátil po léčení zpět do Moskvy a obratem byl na letišti zatčen. To vyvolalo tisícové demonstrace po celém Rusku, lidé požadovali jeho propuštění.

Únor 2021

Jen měsíc po zatčení byl Navalnyj odsouzen na dva a půl roku vězení, a to za údajné porušení podmínek svého podmínečného propuštění během zotavování v Německu.

Únor 2022

Další proces s Navalným, tentokrát už přímo ve věznici. Prokuratura žádala pro opozičníka trest za podvod a pohrdání soudem. V březnu 2022 Navalného soud shledal vinným a poslal ho do vězení na dalších devět let.

SPOTLIGHT: Navalného zbavili práva na důvěrná jednání s advokátem

@eevelka

Srpen 2023

V létě loňského roku stanul Navalnyj před soudem znovu, tentokrát kvůli obvinění ze založení a financování extremistické organizace, z výzev k extremismu, ze zapojení nezletilých do páchání nebezpečné činnosti a z údajné rehabilitace nacismu. V srpnu byl odsouzen na dalších 19 let vězení.

Prosinec 2023

O Navalném se dva týdny nevědělo, následně byl ale nalezen v trestanecké kolonii na Sibiři v arktické oblasti Ruska. Kruté podmínky v kolonii Poljarnyj volk (Polární vlk), která se nachází asi 60 kilometrů za polárním kruhem, sarkasticky komentoval začátkem ledna na sociální síti Telegram.

Únor 2024

Alexej Navalnyj údajně zemřel ve vězení, informovala o tom vězeňská služba.

Zdroje: BBC, ČTK