Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ruský soud poslal do vězení dalšího opozičního představitele, tentokrát na 25 let Kara-Murzu

Ruský režim se tak po Alexeji Navalném postupně zbavuje dalších pro něj nepohodlných opozičních lídrů.

Ruský režim, který už dávno není demokratický, se postupně zbavuje opozičních představitelů, kteří se aktivně a nejrůznějšími formami staví proti jeho politikám. Před více než dvěma roky byl novičokem otráven lídr opozice a právník Alexej Navalnyj, který byl následně v únoru 2021 poslán ruskými soudy na 3,5 roku do vězení, jelikož dlouhodobě kritizoval korupci v zemi i režim ruského diktátora Vladimira Putina. Ve vazbě držel několikrát hladovku a i přes své uvěznění je i nadále symbolem ruské opozice.

V pondělí ruský soud rozhodl o osudu dalšího opozičního představitele, tentokrát kritika Kremlu Vladimira Kara-Murzy, když ho shledal vinným z vlastizrady. Jednačtyřicetiletý politik byl loni v dubnu dán do vazby za šíření nepravdivých informací o ruské armádě a soud ho nyní poslal do vězení na dlouhých 25 let. Jedná se o nejtvrdší trest svého druhu od loňské plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu a podle samotného Kara-Murzy připomíná jeho soud vykonstruované politické procesy z dob vlády Josifa Stalina ve 30. letech 20. století.

Zločinci mají litovat toho, co udělali. Já jsem naopak ve vězení za své politické názory. Vím také, že přijde den, kdy se temnota nad naší zemí rozptýlí.
Vladimir Kara-Murza

Vladimir Kara-Murza je bývalým šéfem opozičního hnutí Otevřené Rusko, které bylo založeno dalším vězněm Putinova režimu Michailem Chodorkovským. Mezi jeho přátele se řadil i zavražděný opoziční vůdce Boris Němcov, který byl v únoru roku 2015 zastřelen v Moskvě.

Kara-Murza v minulosti obdržel mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva, která je každoročně udělována Radou Evropy. Na jeho rozsudek a uvěznění už reagovala řada západních představitelů, a to včetně českého prezidenta Petra Pavla nebo ministra zahraničí Jana Lipavského. Britské ministerstvo zahraničí si například předvolalo ruského velvyslance, aby soud s Kara-Murzou odsoudilo a vyzvalo k jeho odvolání.