Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Zákony namířené proti LGBTQ+ lidem brání eliminaci AIDS, tvrdí OSN

Anti-LGBTQ+ zákony jako překážka v eliminaci AIDS, nově zaznamenaná energetická částice ve vesmíru a nový volební model. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: sobota, 2. prosince

Name day: Blanka

History: 2. prosince 1993 byl v kolumbijském Medellínu zastřelen narkobaron Pablo Escobar.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Izraelská armáda včera ráno obnovila své bojové operace v Pásmu Gazy jen krátce poté, co bez prodloužení vypršelo sedmidenní příměří mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás.
  • V Pásmu Gazy je dál zadržováno 137 lidí unesených z Izraele při vpádu radikálů z palestinského hnutí Hamás a dalších islamistických skupin do země 7. října. Hamás během týdenního příměří, které včera skončilo, 110 rukojmích propustil. 

Situace na Ukrajině

  • Válka s Ruskem se s příchodem zimy ocitla v nové fázi a byť letní ukrajinská protiofenziva nepřinesla kýžené výsledky, Ukrajina se nevzdá. V nově publikovaném rozhovoru s agenturou AP to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se soustředí na posílení domácí zbrojní výroby.

Zákony namířené proti LGBTQ+ brání eliminaci AIDS, tvrdí OSN

V zemích, které kriminalizují homosexuální sex, je vyšší míra nakažení virem HIV a je v nich odepřen přístup k životně důležitým lékům a službám. Zákony proti homosexualitě brání lidem v přístupu k životně důležitým zdravotnickým službám a vážně brání pokroku v boji proti HIV, uvedl vysoký představitel OSN.

Šedesát sedm zemí má zákony, které kriminalizují homosexuální sex a téměř polovina z nich se nachází v Africe, která je nejvíce postižena virem HIV. Podle údajů UNAids je v těchto zemích míra prevalence mezi homosexuálními muži přibližně pětkrát vyšší než v zemích, kde vztahy mezi osobami stejného pohlaví nejsou trestné.

Mladí lidé z LGBTQ+ komunity zažijí nenávistné projevy online až dvakrát častěji

by @markysuch

Vědci zaznamenali ve vesmíru částici, která překonala energii z urychlovačů

Vědci z mezinárodní observatoře, do které je zapojen Federico Urban z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, zaznamenali ve vesmíru extrémně energetickou částici. Více než milionkrát překonala energii, kterou lze vyvinout v pozemských urychlovačích. Původ částice zůstává nejasný. O objevu, který vědci popsali pro nedávné vydání časopisu Science, ČTK informovala Akademie věd.

NASA pošle do vesmíru nudes, chce tak přilákat mimozemšťany

by @yanhoechka

Median: V říjnu by volby vyhrálo ANO, SPD posiluje, proti září předstihlo Piráty

Volby do Sněmovny by v říjnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Proti zářijovému průzkumu si o jeden procentní bod polepšilo. Druhá ODS by získala 13,5 procenta a třetí by skončilo SPD s 10,5 procenta, ODS si polepšila o půl procentního bodu a SPD o procentní bod. Hnutí SPD oproti září předstihlo Piráty, kteří 2,5 procentního bodu ztratili, v říjnu by získali devět procent hlasů. Do Sněmovny by se dostaly ještě STAN a TOP 09 se šesti procenty. Vyplývá to z říjnového volebního modelu, který zveřejnila agentura Median.

Falšování podpisu i výpověď Andreje Babiše mladšího. Začal soud s bývalým premiérem

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day